Białoruś kupi dwa rodzaje dronów z Rosji

7 września 2015, 13:45 Alert

(Flight Global)

Oddział zajmujący się bezzałogowcami w ramach Lotniczych Zakładów Remontowych nr 558 w Baranowiczach, otrzymał kilka zamówień na zakup dronów przez białoruski MON. Zamówienia te dotyczą głównie bezzałogowców rozpoznawczych, z kolei sam zakład szuka możliwości pozyskania szerszego wachlarza odbiorców.

Zastępca dyrektora zakładów, Paweł Pinigin powiedział, że wystrzeliwany z katapulty Golden Eagle 2, który był prezentowany na rosyjskich targach MAKS wszedł już do służby. Ministerstwo obrony Białorusi potrzebuje 10 systemów bezzałogowych, każdy ma się składać z trzech dronów i różnych systemów kontroli naziemnej. Również straż graniczna i służby ratownicze Białorusi wyraziły zainteresowanie taką technologią.

Stosunkowo większy Condor-2 również był demonstrowany podczas MAKS. Ma większy zasięg i ładowność. Obecnie jest używany, jako bezzałogowy samolot-cel oraz do celów zwiadowczych. Pinigin powiedział, że po doposażeniu go w odpowiednie urządzenia elektroniczne i radar, może służyć do naprowadzania rakiet oraz oznaczania celów dla samolotów.

Vulture, trzeci oferowany model, przypomina amerykański Lockheed Martin RQ-7 Shadow i jest zaprojektowany do wykonywania misji zwiadowczych. Może zostać zintegrowany także z innymi systemami.

Więcej informacji:

Rosja dostarczy Białorusi pięć wyrzutni przeciwlotniczych Tor M2K

Eksperci NATO odwiedzą Białoruś

Mińsk rozważa powołanie do służby wojskowej pół miliona obywateli