Nowe sankcje wobec Białorusi za porwanie Ryanaira nie obejmują Nord Stream 2

25 maja 2021, 06:00 Alert
fot. Nord Stream 2
Układanie rur Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2 AG

Porwanie samolotu Ryanaira przez Białoruś i zatrzymanie dziennikarza opozycyjnego Romana Protasiewicza spotkało się z odpowiedzią Zachodu w postaci sankcji, które obejmują zakaz lotów linii białoruskich do Unii Europejskiej oraz linii europejskich nad Białorusią. Parlament brytyjski omówił możliwość objęcia sankcjami Nord Stream 2 i Gazociagu Jamalskiego.

Mińsk zmusił do lądowania samolot linii cywilnej Ryanair 23 maja w Mińsku. Leciał z Aten do Wilna i miał na pokładzie opozycyjnego dziennikarza Romana Protasiewicza, który razem z czterema pasażerami narodowości rosyjskiej opuścili pokład. Niedługo potem Protasiewicz przyznał się do zarzutów kierowanych pod jego adresem przez władze białoruskie w nagraniu, na którym widać, że był ofiarą agresji fizycznej. Litwa i Wielka Brytania podjęły unilateralne decyzje odpowiednio o zakazie lotów nad Białorusią oraz białoruskiej linii Belavia. Ministerstwo spraw zagranicznych RP wezwało do zakazu wykorzystania białoruskiej przestrzeni powietrznej przez samoloty Unii Europejskiej.

Z kolei minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab odpowiedział na pytanie konserwatywnego posła Toma Tugendhata stojącego na czele komisji spraw zagranicznych Izby Gmin o to, czy rząd rozważa wprowadzenie restrykcji przeciwko gazociągom Nord Stream 2 (w budowie) oraz Jamał-Europa (tzw. Gazociąg Jamalski, który działa). Raab stwierdził, że Londyn rozważy i skonsultuje z partnerami możliwe działania, które oni także zechcą podjąć”. O działanie przeciwko Nord Stream 2 zaapelował także były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Media spekulują na temat potencjalnego udziału służb rosyjskich w operacji Białorusi mającej na celu zatrzymanie Protasiewicza. Szczególny niepokój budzą obywatele Rosji na pokładzie, którzy opuścili go po zatrzymaniu samolotu. Szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słucki przekonywał w agencji RIA Novosti, że propozycja objęcia sankcjami Nord Stream 2 za incydent w Mińsku to przykład „rusofobii”.

Reuters/BBC/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Łukaszenka porwał samolot. Unia omówi nowe sankcje wobec Białorusi