Łukaszenka jest pod wrażeniem białoruskiego samochodu elektrycznego

6 maja 2020, 09:45 Alert
Białoruski konkurent Tesli fot. Tut.by
Białoruski konkurent Tesli fot. Tut.by

Aleksandr Łukaszenka obejrzał najnowsze wynalazki białoruskiej myśli technicznej. Podczas wystawy krajowego przemysłu elektromobilnego przedstawiony został projekt, który będzie konkurentem Tesli.

Lekkość, zwrotność i osiągi

Wśród innowacyjnych pomysłów jest model dwuosobowego kabrioletu, który mógłby stanowić w przyszłości konkurencję dla amerykańskiej Tesli. Przynajmniej według zapewnień jego konstruktorów. Białoruski Roadster ma być lekki, zwrotny i osiągać prędkość 170 km/h. Na jednym ładowaniu będzie mógł pokonać odległość 270 km.

Łukaszenka był pod wrażeniem tego projektu. Nie spodziewał się, że uda się w krótkim czasie stworzyć coś takiego.

Dodał jednak, że trudno na razie mówić o osiągnięciu przełomu w dziedzinie transportu elektromobilnego.

– Musimy właściwie ocenić te projekty, aby sprawdzić czy spełniają międzynarodowe standardy i jakie są perspektywy rozwoju. Nie tworzymy zabawki, ale produkt, który trzeba będzie sprzedać na światowych rynkach i otrzymać walutę – powiedział Łukaszenka.

Poza Roadsterem, Łukaszenka zapoznał się z projektem autobusu elektrycznego od koncernu MAZ. Według przedstawicieli firmy, prezydent nakazał wyprodukować do maja 2021 roku dziesięć modeli autobusu i wysłać go na testy w kraju.

Białorusini mocno postawili na rozwój elektromobilności. Jest to związane prawdopodobnie z faktem rychłego oddania do użytku elektrowni jądrowej w Ostrowcu, której praca miała być skierowana na eksport energii. Jednak ze względu na brak zainteresowania, wyprodukowany prąd zostanie na Białorusi. Aby go zużyć, białoruska gospodarka musi przestawić się na model, w którym premiowane będzie zużywanie energii elektrycznej.

Interfax.by/ BelTA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Atom na Białorusi budzi strach, ale nie zostanie drugim Czarnobylem