Białoruś wstrzymuje tranzyt ropy w kierunku Polski. PERN uspokaja

15 stycznia 2020, 11:40 Alert

Białoruś tymczasowo wstrzymała tranzyt rosyjskiej ropy w kierunku Polski. Powodem są prace remontowe, prowadzone na ropociągu Drużba. Przesył do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem – uspokaja PERN S.A, polski operator ropociągu Przyjaźń.

Ropociąg. Fot. Flickr
Ropociąg. Fot. Flickr

Białorusini remontują

Homeltransnafta Drużba, białoruski operator białoruskiego gazociągu Przyjaźń poinformował, że 14 stycznia 2020 roku rozpoczął się remont odcinka ropociągu Drużba – Mozyr-Brześć 3. Długość remontowanej części wynosi 40 metrów, prace potrwają do 17 stycznia. Naprawy będą prowadzone co miesiąc na wybranych odcinkach magistrali. W związku z prowadzonymi naprawami, przesył ropy został ograniczony o 50 procent do 70 tysięcy ton dziennie.

Warto przypomnieć, że jest to kolejna odsłona białorusko-rosyjskich negocjacji w sprawie dostaw ropy dla białoruskich rafinerii w Mozyrzu i Nowopołocku.

Rosjanie wiedzieli

Igor Demin, rzecznik prasowy rosyjskiego Transnieftu poinformował, że prace remontowe zostały uzgodnione z rosyjską spółką na początku grudnia ubiegłego roku. Wzięła ona pod uwagę planowane przerwy i przekierowała część ropy na inne szlaki tranzytowe.

PERN uspokaja

Przesył surowca do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem. – Klienci otrzymują zakupioną ropę naftową. PERN jest w posiadaniu informacji, że strona białoruska rzeczywiście prowadzi prace techniczne na rurociągu Przyjaźń, które były wcześniej zaplanowane – wyjaśnia PERN.

 

Interfax/Mariusz Marszałkowski