Białoruś wstrzymuje tranzyt ropy w kierunku Polski. PERN uspokaja

15 stycznia 2020, 11:40 Alert
Ropociąg FLICKR
Ropociąg. Fot. Flickr

Białoruś tymczasowo wstrzymała tranzyt rosyjskiej ropy w kierunku Polski. Powodem są prace remontowe, prowadzone na ropociągu Drużba. Przesył do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem – uspokaja PERN S.A, polski operator ropociągu Przyjaźń.

Białorusini remontują

Homeltransnafta Drużba, białoruski operator białoruskiego gazociągu Przyjaźń poinformował, że 14 stycznia 2020 roku rozpoczął się remont odcinka ropociągu Drużba – Mozyr-Brześć 3. Długość remontowanej części wynosi 40 metrów, prace potrwają do 17 stycznia. Naprawy będą prowadzone co miesiąc na wybranych odcinkach magistrali. W związku z prowadzonymi naprawami, przesył ropy został ograniczony o 50 procent do 70 tysięcy ton dziennie.

Warto przypomnieć, że jest to kolejna odsłona białorusko-rosyjskich negocjacji w sprawie dostaw ropy dla białoruskich rafinerii w Mozyrzu i Nowopołocku.

Rosjanie wiedzieli

Igor Demin, rzecznik prasowy rosyjskiego Transnieftu poinformował, że prace remontowe zostały uzgodnione z rosyjską spółką na początku grudnia ubiegłego roku. Wzięła ona pod uwagę planowane przerwy i przekierowała część ropy na inne szlaki tranzytowe.

PERN uspokaja

Przesył surowca do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem. – Klienci otrzymują zakupioną ropę naftową. PERN jest w posiadaniu informacji, że strona białoruska rzeczywiście prowadzi prace techniczne na rurociągu Przyjaźń, które były wcześniej zaplanowane – wyjaśnia PERN.

 

Interfax/Mariusz Marszałkowski