Biden chce neutralności klimatycznej USA do 2050 roku, zielonego wodoru i SMR

9 listopada 2020, 06:00 Alert
Joe Biden. Źródło: Instagram
Joe Biden. Źródło: Instagram

Nowy prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przedstawił w Internecie program „Przywrócić przywództwo Ameryki”, w którym walka ze zmianami klimatu znalazła prominentne miejsce. Narzędzia to między innymi dążenie do neutralności klimatycznej USA do 2050 roku oraz inwestycje w zielony wodór i SMR.

Prezydent elekt USA Joe Biden uczynił walkę ze zmianami klimatów jednym z czterech priorytetów jego administracji. Biden reprezentujący Demokratów wygrał wybory prezydenckie z kandydatem republikańskim, obecnym prezydentem Donaldem Trumpem.

Program Bidena głosi, że pandemia koronawirusa przypomina jak dotychczasowa polityka energetyczna i klimatyczna zawiodła społeczeństwa pozwalając na to, by szoki systemowe, utrzymujące się czynniki presji i pandemia uderzyły nieproporcjonalnie mocno w społeczności innej rasy niż biała i o niskich dochodach.

Zmiany mają być możliwe dzięki budowie bardziej wytrzymałej i zrównoważonej gospodarce dzięki dążeniu do celu neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku, a w ten sposób tworzyć nowe miejsca pracy. Biden chce także ponownie włączyć USA do porozumienia klimatycznego z Paryża i dać przykład innym krajom świata po to, aby one także wprowadziły bardziej zaawansowaną politykę w tym zakresie.

Administracja prezydenta elekta zamierza napędzać rozwój gospodarczy inwestycjami w infrastrukturę przesyłu energii i na rzecz czystego powietrza oraz wody. Chce stworzyć milion miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym USA dzięki promocji elektromobilności, rozwijać transport zeroemisyjny, budynki efektywne energetycznie (1,5 mln), wspierać technologie odnawialne, zielony wodór i nowoczesny atom (prawdopodobnie chodzi o małe reaktory modularne – przyp. red.) w celu szybkiej ich komercjalizacji. Biden ma także stworzyć 250 tysięcy miejsc pracy w rolnictwie przystosowanym do zmian klimatu. Te działania mają być podyktowane zasadą sprawiedliwości środowiskowej i tworzyć miejsca pracy dla klasy średniej w społecznościach pozostawionych do tej pory samym sobie w celu usuwania nieprawidłowości obciążających konsekwencjami zanieczyszczenia środowiska najsłabszych.

Build Back Better/Wojciech Jakóbik

Perzyński: Trump vs. Biden. Czyje spojrzenie na klimat wygra w USA?