Bieliński: Bez zmiany cen Energa nie będzie zwiększać aktywności na rynku gazu

17 marca 2014, 10:00 Energetyka

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, konkurenci PGNiG zwracają uwagę, że struktura cen w hurcie i bariery rynkowe z ubiegłego roku mocno utrudniły konkurentom gazowej spółki przygotowanie oferty dla klientów w 2014 r.

Krzysztof Noga, członek zarządu grupy DUON zwraca uwagę, że PGNiG, oferując swoim klientom energię elektryczną z powodzeniem odbiera klientów energetyce przygotowując oferty na podstawie własnej produkcji i energii z giełdy. Konkurenci PGNiG nie mają szans na odpowiedź i przygotowanie konkurencyjnej oferty dot. gazu, gdyż giełda tego paliwa nie jest płynna.

Jak powiedział PB Mirosław Bieliński, prezes Energi, aktywność kierowanej przez niego spółki na rynku gazu jest symboliczna i tak pozostanie, dopóki nie zmienią się ceny gazu.

Według Krzysztofa Nogi polityka cenowa PGNiG nie jest wyszukana, ale za to bardzo skuteczna. – W horyzoncie krótkoterminowym ceny gazu podążały w 2013 r. za niemiecką giełdą EEX i były takie, by nie opłacało się gazu ani importować, ani eksportować. To blokowało wejście nowych graczy na rynek. Natomiast produkty kluczowe dla rynku, czyli z terminem dostawy za kilka kwartałów lub za rok, były droższe od taryfy PGNiG. Dlatego nowym podmiotom tak trudno było przebić oferty detaliczne PGNiG — powiedział cytowany przez PB Krzysztof Noga.

Źródło: Puls Biznesu/CIRE.PL