Bieliński: Energa wytworzyła pierwsze negawaty. Energię oszczędzała we wpółpracy z klientami

25 września 2014, 11:13 Energetyka
Mirosław Bieliński

Należąca do Grupy Energa firma Enspirion dokonała dwukrotnej redukcji popytu na energię elektryczną w godzinach szczytowych. W akcji udział wzięli klienci biznesowi Energi.

18 i 19 września na zamówienie spółki Energa Obrót, Enspirion zrealizował pierwsze w Polsce dwie komercyjne akcje polegające na zredukowaniu poboru mocy przez klientów Energa Obrót. Pierwsza trwała dwie, a druga – cztery godziny. Przeprowadzenie redukcji poboru mocy możliwe było dzięki dobrowolnemu przystąpieniu do nich kilkunastu klientów biznesowych w zamian za wynagrodzenie. Celem akcji było przeniesienie części popytu klientów poza szczyt zapotrzebowania na energię elektryczną, a tym samym zoptymalizowanie jej ceny.

– W ten sposób potwierdziliśmy działanie mechanizmu sterowania popytem w celu wytwarzania tzw. negawatów, zapewniających nie tylko wzrost bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, ale przede wszystkim konkretne korzyści dla klientów, którzy aktywnie i dobrowolnie w redukcji uczestniczyli. Co ważne, pozytywne efekty negawatów osiągane są dzięki inteligentnemu zarządzaniu dostępnymi informacjami, bez konieczności ponoszenia istotnych nakładów inwestycyjnych. Sukces pierwszych redukcji to ważny krok na drodze rozwoju nowoczesnej energetyki, jednak na tym nie poprzestajemy – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Na początku roku Enspirion wygrał przetarg na negawaty organizowany przez PSE. Spółka na wezwanie PSE będzie dostarczać usługę polegającą na redukcji poboru energii elektrycznej u swoich klientów. Redukcja wykonywana będzie w oparciu o techniczne zasoby 13 firm osiągających w sumie moc 20 MW. Dwa tygodnie temu Enspirion złożył do PSE kolejną ofertę na dodatkowe 77 MW.

Enspirion jest pierwszą firmą w Polsce świadczącą usługę zarządzania popytem energii elektrycznej (Demand Side Response). Spółka agreguje potencjał redukcyjny klientów na terenie całego kraju oferując im zarabianie na sferze będącej do tej pory jedynie ich kosztem – czyli na energii elektrycznej.

Źródło: Energa