Bieńkowska: Przed nami kolejne inwestycje w infrastrukturę

22 maja 2014, 11:00 Drogi
Elżbieta Bieńkowska

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska otworzyła galę i debatę Pulsu Biznesu “Czas na patriotyzm gospodarczy”, gdzie wygłosiła wystąpienie na temat polskiej gospodarki 25 lat po transformacji. Gala odbyła się 20 maja 2014 r. na Stadionie Narodowym.

– Te minione ćwierć wieku, to czas ogromnych zmian, to także czas wielu trudnych, ale koniecznych reform. Również im zawdzięczamy to, że należymy do europejskich liderów wzrostu gospodarczego – mówiła szefowa resortu infrastruktury i rozwoju. Dodała, że dla przedsiębiorców ogromną szansą są fundusze unijne z perspektywy 2014-20. – Bardzo dużą część funduszy UE, głównie z programu Inteligentny Rozwój, zainwestujemy w polską myśl naukową i współpracę naukowców z przedsiębiorcami, ponieważ chcemy, by nowoczesne technologie powstawały tu na miejscu, w Polsce.

To przedsiębiorcy mają decydować o tym, co jest im potrzebne, a wyniki prac badawczych muszą mieć zastosowanie w praktyce gospodarczej. Wsparcie dla firm w tym zakresie ma obejmować fazę badań, rozwój projektu, aż po wytworzenie linii demonstracyjnej i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Elżbieta Bieńkowska mówiła również o znaczeniu rozwoju infrastruktury transportowej. – Przez dziesięć ostatnich lat sieć naszych autostrad i dróg ekspresowych powiększyła się o 2 tysiące kilometrów. W tym samym czasie udało się zmodernizować lub zrewitalizować ponad 6,5 tysiąca kilometrów torów kolejowych. Te zmiany są widoczne, a przed nami kolejne inwestycje w infrastrukturę- zapowiedziała wicepremier.

– Wierzę, że kolejne dwadzieścia pięć lat będzie czasem bezpiecznym i dostatnim, w którym pozycja gospodarcza i polityczna Polski w Unii Europejskiej oraz na arenie międzynarodowej, będzie systematycznie rosła- podkreśliła Bieńkowska.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Więcej informacji o debacie „Czas na patriotyzm” na stronie Pulsu Biznesu