Pierwsza niemiecka firma opuszcza Nord Stream 2 przez ryzyko sankcji amerykańskich

19 stycznia 2021, 15:06 Alert

Według informacji, do których dotarł dziennik Bild, niemiecki koncern Bilfinger w grudniu zrezygnował z wszelkich prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Blifinger to międzynarodowy dostawca usług i technologii dla przemysłu. Jest to pierwsza niemiecka firma, która zdecydowała się opuścić budowę Nord Stream 2 w wyniku przyjęcia nowych sankcji amerykańskich. 

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Pierwsza niemiecka firma opuszcza Nord Stream 2

Bilfinger w 2017 roku wygrał kontrakt o wartości 15 mln euro na dostawy systemów sterowania i zarządzania rurociągami Nord Stream 2. Wtedy szef niemieckiego koncernu mówił o wygranym kontrakcie, że zamówienie obejmuje szerokie spektrum usług, w ramach których spółka posiada wiedzę: od systemów monitorowania, sterowania i kontroli po technologie bezpieczeństwa i systemy przeciwpożarowe; zapewniał on, że firma wniesie również do projektu wiedzę technologiczną, którą zdobyła podczas eksploatacji rurociągu Nord Stream. Podkreślił, że zamówienie jest dowodem jakości i statusu wiodącego dostawcy technologii sterowania procesami.

Według Bilda do tej pory informacja o rezygnacji niemieckiego koncernu z projektu Nord Stream 2 były utrzymywana w tajemnicy w obawie przed wejściem na drogę sądową przez koncern Nord Stream 2 AG. W wyniku przyjęcia nowych sankcji amerykańskich, spółka zdecydowała się zakończyć współpracę przy projekcie.

Wiadomość będzie aktualizowana.

Bild/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Amerykanie uderzą sankcjami atomowymi w Nord Stream 2?