Biopaliwowy kompromis w Parlamencie Europejskim

17 kwietnia 2015, 08:33 Alert

(EurActiv/Teresa Wójcik)

Zmniejszy się zużycie biopaliw w UE – Parlament Europejski osiągnął z Radą Europejską kompromis w tej sprawie. Europosłowie chcą dzięki temu doprowadzić do redukcji cen żywności i ograniczyć wylesianie.

14 kwietnia Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia i Praw Konsumentów (ENVI) Parlamentu Europejskiego w porozumieniu z Radą zdecydowała ograniczyć udział biopaliw – nie może ich być więcej niż 7 proc. całkowitego zużycia. Mimo tego ograniczenia, 10 proc. energii zużywanej w transporcie ma wciąż pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Europosłowie zaproponowali początkowo jeszcze ostrzejszy limit, 6 proc., lecz na to nie zgodziły się państwa członkowskie. 7 proc. zostało przyjęte, jako propozycja kompromisowa, która nie zadowala w pełni żadnej ze stron. Polska wypełnia ją prawie idealnie, bo według Adama Stępnia z branżowej organizacji Krajowa Izba Biopaliw, „w polskiej strukturze paliw biopaliwa mają 7,1 proc.”

Europoseł Bas Eickhout (Zieloni, Holandia) stwierdził, że „porozumienie nie rozwiąże wszystkich problemów z unijną polityką biopaliwową. Przyjęte prawo miało szansę zapewnić, że UE nie będzie promowała szkodliwych dla klimatu i społeczeństwa biopaliw, ale ten kompromis tego nie załatwi” – tłumaczy Eickhout.

Robert Wright, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Odnawialnego Etanolu (ePURE), także nie jest zadowolony z kompromisowego rozwiązania. „Przyjęte przez ENVI przepisy nie zachęcają do poprawy, jakości biopaliw, nie robią nic, by promować biopaliwa niskoemisyjne. Nowe prawo nie jest też zgodne z obietnicami UE, co do promowania wzrostu i inwestycji w Europie” – oburza się Wright.

Biopaliwa są paliwami, (np. etanol), stworzonymi nie z ropy, a z produktów organicznych. Ich promowanie miało zmniejszyć zależność UE od paliw kopalnych. Wejście na rynek alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii spowodowało jednak wzrost cen żywności – areał upraw w Europie jest ograniczony, więc hodowla roślin przeznaczonych na biopaliwa konkuruje z hodowlą roślin konsumpcyjnych, podwyższając ich cenę. Wzrost cen doprowadził też do powiększenia obszarów przeznaczonych pod uprawę. A to stworzyło presję na wycinanie lasów, czyli wylesianie Europy. Postanowienie Rady i ENVI ma zapewnić, że presja na uprawę biopaliw zmniejszy się. Kompromis trafi teraz pod obrady całego Parlamentu. Europosłowie będą nad nim głosować na posiedzeniu plenarnym 27-30 kwietnia. Jeżeli zostanie przyjęty, państwa członkowskie będą miały czas do 2017 r. na wprowadzenie go w życie.