Birol: Jeszcze przez 20 lat gaz w Europie będzie 2-4 razy droższy niż w USA

2 grudnia 2013, 07:47 Energetyka
Fatih Birol

Przez najbliższe dwie dekady ceny gazu w Europie będą nawet 2-4 razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych – uważa cytowany przez „Rzeczpospolitą” główny ekonomista MAE Fatih Birol i zwraca uwagę, że rewolucja łupkowe w USA w niewielkim stopniu pomoże Europie.

Jak podkreśla Birol, wysokie ceny energii mają ogromny wpływ na konkurencyjność Europy, która musi podąć działania zmierzające do zmiany tej niekorzystnej sytuacji. Jednocześnie w jego ocenie długoterminowa polityka energetyczna Europy powinna być powiązana z polityką przemysłową, ale zaznacza on również, że Europy nie stać na odstąpienie od polityki klimatycznej, jeśli świat ma mieć szansę osiągnięcia założonego przez ONZ celu klimatycznego.

Według głównego ekonomisty MAE w pewnym stopniu Europie mogą pomóc Stany Zjednoczone przez eksport gazu LNG, co wzmocni pozycje negocjacyjną europejskich firm w ich rozmowach z dotychczasowymi dostawcami tego paliwa. Jednak Birol zwraca tu uwagę, że biorąc pod uwagę koszty związane ze skraplaniem i transportem gazu z USA nie należy się spodziewać wielkich korzyści z tego tytułu. Jak wylicza, gaz który kosztuje w USA 3,5 USD za mBtu po dodaniu tych kosztów będzie kosztował około 9,5 USD podczas gdy obecnie ceny gazu na Starym Kontynencie są na poziomie około 11 USD za mBtu.

Rzeczpospolita/CIRE