Turcja, wybory w USA, NATO, 200-lecie UW. BiznesAlert.pl w RDC

17 lipca 2016, 09:53 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

 

▶ Rozmowa I

W ostatni piątek w Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu, jak się później okazało, zakończonej niepowodzeniem. Wojsko próbowało przejąć władzę, aby jak twierdzili puczyści, „przywrócić demokratyczny porządek” poprzez obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bunt w armii wobec władz cywilnych jest o tyle istotny, że tureckie wojsko to druga siła w NATO.  O konsekwencjach nieudanego puczu wojskowego dla niespokojnego Bliskiego Wschodu, Europy, a także samej Turcji, porozmawiamy z dr Wojciechem Szewko, ekspertem ds. polityki międzynarodowej i terroryzmu.

▶ Rozmowa II

Kampania wyborcza w USA nabiera przyspieszenia. Nominację z ramienia Partii Demokratycznej otrzyma Hillary Clinton, a z Partii Republikańskiej Donald Trump. Pojawia się pytanie, jak kampania wyborcza w USA wpłynie na relację z Unią Europejską oraz z trwające negocjacje o Transatlantyckim Porozumieniu o Wolnym Handlu. Podczas ostatniego szczytu w Warszawie prezydent USA Barack Obama rozmawiał z prezydentem RP, Andrzejem Dudą. O efektach tych rozmów oraz kampanii prezydenckiej w USA porozmawiamy z wiceprezesem Center for European Policy Analysis, dr Marcinem Zaborowskim.

▶ Rozmowa III

W tym roku Uniwersytet Warszawski obchodzi 200-lecie powstania. Temu wydarzeniu towarzyszą imprezy kulturalne, które mają zwrócić uwagę na tegoroczną okrągłą rocznice. O znaczeniu tego ośrodka naukowego dla stolicy oraz jego roli w polskiej nauce porozmawiamy z Sławomirem Sokołowskim, wiceprezesem Fundacji na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a następnie do podcastów RDC (www.rdc.pl)