Wybory w USA, zmiany w Turcji, Puszcza Białowieska. BiznesAlert.pl w RDC

31 lipca 2016, 09:35

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

▶ Rozmowa I

Koniec lipca w Stanach Zjednoczonych minął pod znakiem konwencji wyborczych Republikanów i Demokratów. Kandydatami zostali już oficjalnie: Hillary Clinton reprezentująca Demokratów oraz Donald Trump – kandydat Republikanów. Najwięcej emocji budzi postać drugiego kandydata w wyścigu o urząd prezydenta USA. W ostatnich tygodniach w mediach po obu stronach Atlantyku dużo uwagi poświęcono jego wizji polityki zagranicznej, relacji z członkami NATO i z Rosją. Jaką politykę za granicą będą prowadzić Stany po ewentualnym zwycięstwie kandydata Republikanów? Dlaczego miliarder z Wall Street zyskuje poparcie wśród przeciętnych Amerykanów? O tym porozmawiamy z Piotrem Wołejko, ekspertem i komentatorem spraw międzynarodowych.

▶ Rozmowa II

Na początku przyszłego tygodnia do Rosji z roboczą wizytą uda się prezydent Turcji, Tayyip Recep Erdogan, który będzie rozmawiał z Władimirem Putinem o normalizacji stosunków między ich krajami. Czy polityczne zbliżenie między nimi to początek bliskiej relacji, czy jednak jest wynik politycznej kalkulacji nastawionej na osiągnięcie doraźnych celów? Na pozycję Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego mogą wpłynąć także złoża gazu ziemnego w dyspozycji Cypru i Izraela, które mogą być ich silną kartą przetargową w relacji z Ankarą. O tym porozmawiamy z dr Agnieszką Bryc, wykładowcą z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

▶ Rozmowa III

Pod koniec lipca ministerstwo środowiska zadeklarowało, że do czasu przyszłorocznej sesji Komitetu UNESCO przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa. Trwa żywa dyskusja dotycząca zarządzania Puszczą Białowieską. Jak umiejętnie obchodzić się z obszarami cennymi przyrodniczo, aby pogodzić ich ochronę z rozwojem kraju? O tym porozmawiamy z Katarzyną Jagiełło, ekspertką fundacji Greenpeace.

 O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)