Międzymorze, podatki, polityka mieszkaniowa. BiznesAlert.pl w RDC

4 września 2016, 08:45 Alert
Rynek opinii (4)

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

▶ Rozmowa I

Ceny mieszkań w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Jak wynika zaś z danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba mieszkań oddanych do użytku w tym roku była wyższa niż przed rokiem. Rośnie także liczba pozwoleń na budowę, rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych czy zgłoszeń z projektem budowlanym. Jak pokazuje raport „Property Index Overview of European Residential Markets” firmy doradczej Deloitte, mimo sprzyjającej koniunktury Polacy muszą pracować od 6 do 8 lat aby zakupić własne „M”, co stanowi jeden z wyższych wyników w Europie. Z czego wynikają takie dane? O tym porozmawiamy z Martą Kamionowską, dyrektorem Działu Doradztwa Finansowego w Deloitte.

▶ Rozmowa II

Zmagania z szarą strefą oraz wyłudzeniami podatku VAT przypominają walkę z wiatrakami i to nie tylko w przypadku Polski, ale całej Europy. W zeszłym roku wyłudzenia podatku VAT oceniano w Polsce na ponad 50 mld zł., to więcej niż zeszłoroczny deficyt. Liczby dotyczące całej Europy także skłaniają do refleksji. Lukę w przychodach krajów Unii Europejskiej, wynikającą z wyłudzeń na podatku VAT, oceniano na 160-180 mld euro. Jak poprawić ściągalność podatków w Polsce? Odpowiedź na to pytanie postaramy się znaleźć w rozmowie z ekonomistą, Markiem Zuberem.

▶ Rozmowa III

W najbliższy wtorek 6 września w Krynicy rozpocznie się XXVI Forum Ekonomiczne – największa tego typu impreza w tej części Europy. To jedna z okazji, aby pogłębić relacje gospodarcze państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Forum odbędzie się kilka dni po tym, jak w Chorwacji zakończył się szczyt państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Aby idea integracji państw leżących między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym mogła się zmaterializować, musi się opłacać. Czy Międzymorze będzie dobrym biznesem? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy razem z prof. Michałem Kleiberem, przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)