Szczyt NATO, irańska ropa dla Polski, rynek odpadów. BiznesAlert.pl w RDC
Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.
▶ Rozmowa I
W zeszłym tygodniu Grupa Lotos poinformowała o zakupie 2 mln baryłek ropy naftowej z Iranu. To pierwszy taki kontrakt zawarty przez polską firmę z Iranem od czasu zniesienia sankcji nałożonych na Teheran. Utrzymujące się od dłuższego czasu niskie ceny surowców, takich jak gaz czy ropa, mają swoje przełożenie na przeciętnego konsumenta. Jak zmieniająca się sytuacja na rynku ropy i gazu, perspektywy dostaw surowca dzięki naftoporotwi oraz niedawno otwartemu gazoportowi, może wpłynąć na ceny dla końcowego odbiorcy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z Tomaszem Chmalem, ekspertem rynku energetycznego z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
▶ Rozmowa II
Pod koniec zeszłego miesiąca Sejm znowelizował ustawę o zamówieniach publicznych. Jeden z zapisów tego prawa dotyczy rynku odpadów. Mimo lobbingu samorządów, koalicja rządząca „na ostatniej” prostej wprowadziła tylko częściowo zasadę „ in – house”, czyli możliwość zlecenia przez samorządy usługi wywozu odpadów w formie bezprzetargowej, powierzająca ją de facto spółkom komunalnym. Samorządowcy nie są zadowoleni z połowicznego rozwiązania i zapowiadają zainteresowanie całą sprawą Komisji Europejskiej. Z zapisów nie są także zadowolone prywatne spółki z sektora opadów, które apelują do prezydenta RP o odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jakie znaczenie dla mieszkańców ma ten spór oraz jaki pomysł na zagospodarowanie odpadów ma obecny rząd? O tych kwestiach porozmawiamy z Tomaszem Stysiem – ekspertem Instytutu Sobieskiego.
▶ Rozmowa III
W miniony weekend odbył się w Warszawie szczyt NATO. Członkowie Sojuszu zgodzili się na wysuniętą obecność wojsk NATO w postaci wysłania do Polski oraz do innych krajów bałtyckich 4 batalionów. Co więcej, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, poinformował, że w Polsce wraz z innymi misjami, jakie znajdują się w Polsce od 2017 r. nad Wisłą może stacjonować nawet 10 tys. żołnierzy państw Sojuszu. Czy szczyt wzmocni realnie nasze bezpieczeństwo? Jak na obecność NATO w krajach bałtyckich może zareagować Rosja? O tym porozmawiamy z Pawłem Purskim, konsultantem politycznym w Grayling Poland, współpracownikiem portalu Eastbook.eu.
O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a następnie do podcastów RDC (www.rdc.pl)