Blinken: Rosja nie zaatakuje Ukrainy, bo Putin chce, by gaz płynął przez Nord Stream 2

13 grudnia 2021, 17:15 Alert

Nord Stream 2 daje Zachodowi przewagę nad Rosją, ponieważ prezydent Putin jest zainteresowany przepływem gazu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosjanie zaatakują Ukrainę – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie z telewizją NBC.

Antony Blinken. Źródło: Wikimedia Commons.
Antony Blinken. Źródło: Wikimedia Commons.

Nord Stream 2 a konflikt Rosji z Ukrainą

Stany Zjednoczone naciskają na rząd w Berlinie, aby w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę wstrzymał certyfikację Nord Stream 2. Blinken i niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wydali wspólne oświadczenie ostrzegające Rosję, by powstrzymała się od agresji na Ukrainę, bo w przeciwnym razie „poniesie ogromne konsekwencje” Partia Zielonych, z której wywodzi się nowa szefowa niemieckiego MSW Annalena Baerbock, sprzeciwia się temu projektowi.

Gaz ziemny jeszcze nie zaczął płynąć Nord Stream 2. – I w rzeczywistości jest to źródło wpływu na Rosję, ponieważ prezydent Putin chce, by gaz płynął przez ten rurociąg – powiedział Blinken. Zapytany, czy Niemcy zatrzymają połączenie gazowe, Scholz powiedział w środę, że atak na Ukrainę byłby „bardzo dramatycznym naruszeniem przepisów, które miałoby bardzo różne konsekwencje”.

Bloomberg/Michał Perzyński