Bliżej decyzji w sprawie Keystone XL

19 stycznia 2015, 10:18 Alert

(Fox News/AP/Reuters/Teresa Wójcik)

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Departament Stanu zrobił duży krok w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie kontrowersyjnego projektu Keystone XL, wyznaczając ośmiu agencjom federalnym termin na przekazanie opinii o realizacji tej inwestycji na 2 lutego.

Nieco wcześniej Biały Dom zakomunikował, że oczekuje właśnie na te opinie, zanim prezydent Barack Obama ostatecznie zdecyduje o akceptacji lub odrzuceniu projektu Keystone.

Departament Stanu jest zaangażowany w procedurę akceptacji planów budowy Keystone, XL, ponieważ inwestycja ta ma być realizowana nie tylko w USA, ale także zagranicą – w Kanadzie.

W styczniu br. Kongres uchwalił ustawę o budowie Keystone XL, ale Biały Dom zapowiedział, że Obama ma poważne wątpliwości, czy akceptować ten projekt i że może zawetować ewentualną ustawę Senatu omijającą podpis prezydenta. Nie wiadomo czy republikańska większość w Senacie przekona kilku senatorów Demokratów, aby uzyskać 67 głosów koniecznych do odrzucenia weta Prezydenta.

Federalny Sąd Najwyższy orzekł, że trzech właścicieli wielkich farm w stanie Nebraska właścicieli ziemskich, którzy wnieśli pozew przeciwko budowie rury m.in. w tym stanie, nie ma zdolności prawnej do wniesienia takiego pozwu i pozew został oddalony. Orzeczenie jest oceniane, jako duży sukces zwolenników Keystone XL. Właściciele gruntów w hrabstwach Holt oraz York również w Nebrasce złożyli kolejne pozwy, tym razem przeciwko deweloperowi rury, firmie kanadyjskiej Transcanada. Te pozwy w istocie mają za cel obalenie decyzji poprzedniego gubernatora Nebraski, Dave Heinemana akceptującej trasę Keystone w tym stanie.