Bochenek: Przygotowania do COP24 idą w dobrym kierunku

24 sierpnia 2018, 07:15 Środowisko
rafał bochenek
Rafał Bochenek / fot. Ministerstwo Środowiska

23 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu ds. organizacji Konferencji COP24. W spotkaniu wzięli udział Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek, jak również przedstawiciele służb państwowych oraz samorządu województwa śląskiego.

Zadaniem zespołu jest koordynacja działań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem 24. sesji największej i najważniejszej globalnej konferencji ONZ dotyczącej polityki klimatycznej.

„Przygotowania do szczytu idą w dobrym kierunku. Realizujemy kolejne założenia i mam nadzieję, że również na tym spotkaniu zapadną kluczowe decyzje, które przyczynią się do organizacyjnego sukcesu Polski” – powiedział Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek.

Wśród omówionych zagadnień związanych z organizacją Konferencji COP24 znalazły się kwestie logistyczne, bezpieczeństwa delegatów oraz zapewnienia obsługi transportowej. Każdy z przedstawicieli poszczególnych jednostek przedstawił ze swojej strony stan przygotowań do szczytu.

„Do konferencji w Katowicach pozostało 101 dni. To będzie bardzo intensywny czas, ale jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Mamy w tym przecież duże doświadczenie spośród wszystkich 196 krajów stron Konwencji. Szczyt klimatyczny Polska jako kraj gospodarz organizuje po raz trzeci” – mówił Pełnomocnik Ministra ds. Organizacji COP24 Rafał Bochenek.

Wkrótce zostanie również wyłoniony operator logistyczny na organizację konferencji COP24. Wykonawca zabezpieczy wydarzenie logistycznie i organizacyjnie. Podpisanie umowy umożliwi też rozpoczęcie prac, co zagwarantuje realizację zaplecza dla funkcjonowania konferencji COP24.

Szczyt ONZ COP24

Odbywające się corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach.

Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii i rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Ministerstwo Środowiska