Marszałkowski: Wydobycie węgla w Kopalni Bogdanka nadal się opłaca, więc tam warto inwestować

21 czerwca 2022, 07:20 Energetyka

– Przejęcie Bogdanki od Grupy Enea jest związane z tym, że Skarb Państwa chce zintensyfikować inwestycje właśnie w tej kopalni, która jest jedną z nielicznych w Polsce, które są efektywne ekonomicznie. Jeżeli popatrzymy na aktywa węglowe w Polsce, to jest to aktywo, które warto rozwijać – powiedział redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski w rozmowie z Polskim Radiem.

– Jeżeli popatrzymy na aktywa węglowe w Polsce, to jest to aktywo, które warto rozwijać. Jest stosunkowo nowe, jeśli chodzi o czas wydobycia. Wydobywamy dużą ilość węgla przy relatywnie niskich kosztach, co w polskim górnictwie jest bardzo istotne – zaznaczył Mariusz Marszałkowski w rozmowie z Polskim Radiem.

– Decyzja związana z przejęciem Bogdanki od Grupy Enea jest związana z tym, że Skarb Państwa chce zintensyfikować inwestycje właśnie w tej kopalni, która jest jedną z nielicznych w Polsce, które są efektywne ekonomicznie. Jeżeli popatrzymy na skalę wydobycia i zyski przynoszone przez tę kopalnię, to jest to rzeczywiście dobry ruch – podkreślił.

Redaktor BiznesAlert.pl dodał, że kopalnie zlokalizowane na Śląsku nie są tak ekonomicznie opłacalne jak ta położona w województwie lubelskim. – Jeżeli popatrzymy na inne kopalnie węgla kamiennego, które znajdują się na Śląsku, to niestety efektywność wydobycia nie jest duża. Głębokość wydobycia, trudności związane z metanem, z geologią tych kopalń, powodują, że koszty wydobycia są duże i jego poziom nie jest satysfakcjonujący – powiedział na antenie Polskiego Radia.

Opracował Jędrzej Stachura

Hnatio: Tauron zaspokoi zapotrzebowanie na węgiel ze swoich kopalni