Bonca: Po EFRA przyjdzie czas na blok olejowy

5 czerwca 2019, 15:15 Energetyka
Prezes Lotosu Mateusz Bonca. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes Lotosu Mateusz Bonca. Fot. BiznesAlert.pl

– Grupa Lotos przerobiła już kilkadziesiąt gatunków ropy naftowej. Instalacja, którą kończymy pozwoli nam zoptymalizować naszą produkcje chodzi o instalacje EFRA – powiedział prezes Lotosu Mateusz Bonca Prezes Zarządu, podczas Kongresu Polska Chemia. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– Naszą kolejną inwestycją może być blok olejowy, będący instalacją wysokomarżową. Współpracujemy z Grupą Azoty przy Polimerach Police, co może być nowym biznesem dla Grupy Lotos. Mamy nadzieję, że uda się nam to dokończyć – powiedział. W przypadku bloku olejowego chodzi o tzw. instalację HBO do produkcji wysokiej jakości olejów bazowych.

W zakresie specjalizacji paliw przyszłości Bonca powiedział, że spółka „eksperymentuje” z energią elektryczną, wodorem czy LNG. Dodał, że trzeba rozdzielać biznesy, które mogą w przyszłości zyskiwać na wartości bardziej niż pozostałe.

Pytany już w kuluarach o kolejne przesunięcie daty oddania do pełnego użytku instalacji EFRA prezes Lotosu powiedział, że jest ona gotowa do uruchomienia. – Uznaliśmy jednak, że potrzebujemy miesiąca na zapoznanie się z dokumentacją. Część z odbioru jest już wykonywana, ale instalacja fizycznie stoi. Konieczne jest jeszcze uwzględnienie uwag ze strony inwestora – powiedział.