BP chce w 2018 roku rozpocząć wydobycie z egipskiego złoża Atoll

10 listopada 2015, 22:00 Alert
gaz

(World Oil/Piotr Stępiński)

Brytyjski koncern energetyczny BP podpisał z egipskim ministerstwem ropy porozumienie o przyśpieszeniu rozwoju wydobycia z niedawno odkrytego złoża Atoll. Należy przypomnieć, że o jego odkryciu w North Damietta (wschodnia delta Nilu – przyp. red.) na egipskim szelfie, poinformowano w marcu 2015 roku.

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem wydobyte 1,5 bln stóp sześciennych gazu oraz 31 mln baryłek kondensatu będzie dostarczone na egipski rynek. Wydobycie ma się rozpocząć w 2018 roku.

Komentując podpisany dokument prezes BP Bob Dudley powiedział : ,,Cieszymy się, że decyzja o eksploatacji Atoll została przyjęta zaledwie po ośmiu miesiącach po jego odkryciu”.

Oczekuje się, że eksploatacja złoża będzie się składała z dwóch etapów. Podczas pierwszego spółka dokona dwóch odwiertów, które w 2018 roku będą podłączone do już istniejącej infrastruktury transportowej. Sukces pierwszego etapu pozwoli na przyciągnięcie dodatkowych inwestycji i dokonanie nowych odwiertów, które w drugim etapie pozwolą na zwiększenie wydobycia.

BP planuje także kontynuować swoje inwestycje w wydobycie gazu, które realizuje inne wspólne przedsiębiorstwo Pharaonic Petroleum Co. (PhPC). Ogólnie do końca dekady Brytyjczycy chcą podwoić wydobycie gazu w Egipcie aby osiągnąć poziom 2,5 mld stóp sześciennych/dzień co jest wolumenem o 50 proc. większym od tego jaki wydobywa Kair.

Eksploatacja złoża Atoll będzie realizowana przez spółkę Joint Venture PhPC, w której skład wchodzą BP, EGAS oraz Eni.