BP wydobywa gaz łupkowy w Omanie. Szczelinowanie wkracza na Bliski Wschód

25 września 2017, 17:00 Alert

Firma BP rozpoczęła wydobywanie gazu z łupków z pola Khazzan w Omanie. To pierwszy na Bliskim Wschodzie projekt wykorzystujący na szeroką skalę amerykańską technologię wykonywania głębokich odwiertów – podaje “Financial Times”.

Oman łupki
fot. BP

Jak podaje brytyjski dziennik, omańskie pole stanowiło spore wyzwanie dla specjalistów od wydobywania gazu ze skał łupkowych. Konieczne było zastosowanie metod głębokich odwiertów, opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla BP, rozpoczęcie wydobycia w Omanie oznacza, że rewolucja łupkowa rozszerza się o kolejne regiony świata. Według szacunków surowiec z pola Khazzan pozwoli na zaspokojenie jednej trzeciej zapotrzebowania Omanu na gaz.

Dotychczas szczelinowanie hydrauliczne było w regionie Bliskiego Wschodu raczej ciekawostką niż poważnie braną pod uwagę metodą wydobywania węglowodorów. Zasoby ropy i gazu, które można wydobywać tradycyjnymi metodami, nadal są duże. Jednak działania Amerykanów i udoskonalenie technologii wydobywania surowców ze skał łupkowych sprawiły, że stało się to ekonomicznie opłacalne.

Jak pisze “FT”, projekt w Omanie został zrealizowany wcześniej i taniej, niż zakładano.

BP Khazzam

fot. BP

Gaz zamiast ropy

Po katastrofie platform wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku – która spowodowała gigantyczne straty w środowisku naturalnym i kosztowała BP ok. 62 mld dol. – koncern postanowił inwestować w nowe technologie wydobycia. Do 2020 roku chce zwiększyć moce wydobywcze o ok. 800 tys. baryłek dziennie, czyli o jedną trzecią obecnego wolumenu.

Projekt w Omanie jest elementem tego planu. Według “FT” firma przychylnym okiem patrzy na gaz. Zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie, w przeciwieństwie do popytu na ropę, która w przyszłości prawdopodobnie stanie się znacznie mniej dochodowym surowcem.

„Financial Times”