BP jest zainteresowane fotowoltaiką w Polsce

11 września 2020, 17:45 Alert
BP stacja paliw
fot. Wikipedia/CC

BP Polska, które ma blisko 580 stacji paliwowych, ocenia, że polski rynek paliw jest atrakcyjny. Po dużym spadku sprzedaży z powodu pandemii pod koniec pierwszego kwartału, obecnie wolumeny są bliskie poziomów zeszłorocznych – poinformował Bogdan Kucharski, prezes BP Polska w rozmowie z PAP Biznes. Koncern jest zainteresowany budową farm fotowoltaicznych w Polsce.

Zainteresowanie fotowoltaiką

– Nie ma nas jeszcze w Polsce w obszarze energii odnawialnej, alternatywnej, ale jako korporacja przyglądamy się polskiemu rynkowi. Interesuje nas fotowoltaika, choć za wcześnie na szczegóły. Polska jest jednym z priorytetowych rynków, jeśli chodzi o rozwój w Europie – powiedział prezes Kucharski w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

– Przyglądamy się możliwościom efektywnego zaopatrzenia stacji w energię poprzez PV, ale patrzymy na rynek fotowoltaiczny szerzej, jako niezależny biznes. Jesteśmy zainteresowani budową dużych farm fotowoltaicznych, tak jak to robimy w wielu miejscach na świecie. Weszliśmy we współpracę z firmą Lightsource, jednym z liderów rynku dużych, komercyjnych rozwiązań solarnych. Joint venture funkcjonuje na kilkunastu rynkach i Polska jest jednym z kolejnych priorytetów na liście inwestycyjnej. Będziemy szukać możliwości rozwoju w fotowoltaice wielkoskalowej, przemysłowej – dodał.

Orlen i Lotos

Prezes został zapytany o fuzję PKN Orlen i Grupy Lotos. – Pierwotnie mówiło się, że to przede wszystkim da synergie zakupowe, że będzie można uzyskać lepsze warunki zakupu ropy. Mam wątpliwości, gdyż połączona skala Orlenu i Lotosu w globalnych zakupach ropy to poniżej jeden procent, więc to nie jest skala, która by generowała dużą siłę negocjacyjną. Po drugie, nic nie stoi na przeszkodzie, by podmioty współpracowały przez konsorcjum zakupowe – powiedział Bogdan Kucharski.

– Słyszeliśmy też dużo argumentów, że przejęcie Lotosu pozwoli Orlenowi rozwijać się w segmencie petrochemicznym. Realizacja tego będzie jednak utrudniona przez fakt, że warunki zaradcze każą sprzedać 30 procent udziałów w rafinerii i gwarantują odkupującemu 50 procent produkcji z tej rafinerii – dodał.

PAP Biznes/Jędrzej Stachura

Kolejny rekord fotowoltaiki w Polsce