Brytyjczycy planują łupkową rewolucję na Atlantyku

17 października 2017, 14:00 Alert

Ineos, największa brytyjska firma handlowa w sektorze chemicznym zamierza poszukiwać gazu z łupków po europejskiej stronie Atlantyku.

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons
Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Nominację na dyrektora generalnego działu łupków otrzymał Ron Coyle’a, znany jako jeden z twórców boomu łupkowego w Stanach Zjednoczonych, który wprowadził szczelinowanie hydrauliczne w Teksasie. Coyle ma niełatwe zadanie przekonania Brytyjczyków, że rewolucja łupkowa jest korzystna dla Wielkiej Brytanii. Brytyjska opinia publiczna jest niechętna wobec paliw kopalnych i obawia się szczelinowania hydraulicznego. Poparcie dla poszukiwań gazu i ropy z łupków jest na niskim poziomie, tylko 16 procent populacji godzi się na wydobycie gazu łupkowego, Nie godzi się jedna trzecia, a Partia Pracy i Partia Demokratyczna Liberałów w swoich programach przed wyborami czerwcowymi zobowiązały się zakazać szczelinowania hydraulicznego.

Obawy wzrosły w 2011 r., gdy wskutek szczelinowania doszło do trzęsień ziemi w północno-zachodniej Anglii. Mimo że ledwo odczuwalne, rząd zakazał na rok wykonywania szczelinowania hydraulicznego.

Ineos posiada licencję na poszukiwanie gazu z łupków na największym obszarze w Wlk. Brytanii. wynoszącym ponad 405 tys. ha. W 2018 r. przewiduje wykonanie kilkudziesięciu odwiertów poszukiwawczych. Ineos ocenia, że poszukiwania gazu łupkowego to najlepsza opcja dla Wielkiej Brytanii, która do 2035 r. mogłaby prawie 80 proc. swojej energetyki oprzeć na gazie krajowym zmniejszając radykalnie swoją zależność od węgla. bardziej węglowego. Dwie inne firmy, Cuadrilla Resources Ltd. ( spowodowała wspomniane trzęsienie ziemi) i Third Energy U.K. Gas Ltd. mają zezwolenia na szczelinowanie i spodziewają się zakończenia prac w przyszłym roku. Coyle podjął już swoje obowiązki.

Bloomberg/Teresa Wójcik