Brytyjczycy zwiększą o 70 procent import gazu od Gazpromu

15 maja 2015, 08:12 Alert

(Prime/The Independent/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała brytyjska spółka energetyczna Centrica zgodnie z umową z Gazprom Marketing and Trading zwiększy ona dostawy importowanego gazu ziemnego o 70 procent z poziomu 2,4 mld m3 do 4,16 mld m3 rocznie.

Podpisana na okres trzech lat, począwszy od października 2014 roku, z możliwością przedłużenia do 2021 roku, zakłada zwiększenie dostaw gazu w tym roku. Na jej mocy w przeciągu najbliższych siedmiu lat zostanie dostarczone 29,1 mld m3 błękitnego paliwa.

W 2012 roku Centrica podpisała z Gazprom Marketing and Trading umowę na dostawę 2,4 mld m3 rocznie. Wartość kontraktu nie została ujawniona.

Wczoraj brytyjska spółka poinformowała o zwiększeniu o 2,3 mld zakupu surowca u norweskiego koncernu Statoil w uzupełnieniu o 5 mld m3 zakontraktowanych w 2011 roku na mocy dziesięcioletniej umowy. Od początku października 2015 roku wielkość dostarczanego gazu będzie wynosiła 7,3 mld m3 rocznie. Nowa umowa będzie obowiązywała przez dziesięć lat. Podczas jej trwania dostawy mają wynieść 73 mld m3.

W sumie Centrica ma podpisane warte 50 mld funtów umowy na przyszłe dostawy energii elektrycznych od różnych podmiotów.

Działająca na brytyjskim rynku pod marką British Gas Centrica dostarcza gaz dla 15 mln tamtejszych gospodarstw domowych oraz firm. Coroczne zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na gaz ziemny wynosi 70 mld m3 z czego połowa pochodzi z importu.

Należy zauważyć, że podpisanie przez Brytyjczyków umowy następuje w momencie rosnących napięć pomiędzy Rosją a Europą, którą czynią ją podatną na polityczne ruchy Moskwy związane z nałożeniem na ten kraj sankcji.

Jednakże umowa z Gazpromem prawdopodobnie w razie wystąpienia problemów w relacjach z Rosją ma zmniejszyć podatność na ich skutki.

Rzecznik Centrici powiedział, że jest pewien, iż Gazprom Marketing and Trading będzie w pełni wywiązać się z zobowiązań wynikających z umowy.

– Rosja dostarcza rocznie 440 mld m3 gazu czyli ok. 30 procent europejskiego zapotrzebowania na surowiec – stwierdził przedstawiciel brytyjskiej spółki.

– Bez rosyjskiego wolumenu równowaga europejskiego popytu oraz podaży może znacząco się zmienić, wpływając na zdolność Wielkiej Brytanii do importu surowca z kontynentalnej części Europy oraz na jego cenę – dodał.

Zdaniem Centrici spadek wydobycia gazu ziemnego na Morzu Północnym oznacza, że Wielka Brytania z własnego wydobycia pokrywa tylko 43 procent zapotrzebowania na błękitnego paliwa. 44 procent jest pokrywane poprzez dostawy rurociągami z kontynentalnej części Europy a pozostałe 13 procent stanowią dostawy LNG.

– Umowy te są sensowne a ich wartość oraz skala wskazują na wzrost roli Centrici jako kluczowego dostawcy energii w Wielkiej Brytanii – powiedział analityk Whitman Howard Angelos Anastasiou.

W zeszłym miesiącu zarząd brytyjskiej spółki na spotkaniu jej akcjonariuszy ostrzegał, że w najbliższych latach Europa będzie uzależniona od rosyjskiego gazu oddalając jednocześnie sugestie, że może ona zastąpić go surowcem z innego źródła.

– Nie można łatwo zmienić źródła dostaw bez dużych konsekwencji. Nie ma możliwości aby Stany Zjednoczone dostarczyły odpowiedni wolumen skroplonego gazu aby mógł on go zastąpić (gaz rosyjski – przyp. red.) – powiedział szef Centrici Iain Conn dodając, że od czasów Zimnej Wojny Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu ziemnego potrzebującego europejskiego popytu.