Wywiad brytyjski: Rosja utraciła przewagę powietrzną nad Ukrainą

19 września 2022, 14:45 Alert

Jak donosi Ukrinform, według sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, od 24 lutego do 18 września w wyniku działań sił zbrojnych Ukrainy armia rosyjska straciła 251 samolotów. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, powołując się na brytyjski wywiad ocenia, iż tak duże straty w rosyjskim sprzęcie doprowadziły do utraty przewagi nad Ukrainą.

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej RP

Rosjanie roztrwonili przewagę w powietrzu

– Armia rosyjska straciła co najmniej cztery samoloty bojowe w ciągu ostatnich dziesięciu dni i około 55 od początku inwazji – czytamy w raporcie brytyjskiego ministerstwa obrony opublikowanego na Twitterze.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii powołując się na oceny wywiadu stwierdza wzrost strat rosyjskich samolotów bojowych w ostatnich dniach wynikał najprawdopodobniej z większego ryzyka lotnictwa, które podejmowało próby bliskiego wsparcia powietrznego rosyjskim siłom lądowym pod presją ukraińskiej ofensywy.

– Rosyjscy piloci są często nie wystarczająco poinformowani o obecnej sytuacji na froncie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że niektórzy piloci zbłądziły nad terytorium wroga i przez to wpadali pod ciężki ostrzał obrony przeciwlotniczej – czytamy w raporcie.

– Brak przewagi powietrznej Federacji Rosyjskiej jest jednym z głównych czynników obecnych strat ponoszonych na froncie. Ponadto wskazuje na poważne zaniedbania przy opracowywaniu planu i nie uwzględnieniu dostaw sprzętu dla Ukraińców z Europy.

Ukrinform/Twitter/Wojciech Gryczka

Armia ukraińska dziesiątkuje rosyjskie jednostki pancerne