Pracownicy buntują się na budowie Gazpromu (WIDEO)

14 lipca 2020, 06:45 Alert
Budowa zakładu przetwórstwa gazu Amur fot.Gazprom
Budowa zakładu przetwórstwa gazu Amur fot.Gazprom

Grupa około trzystu pracowników firmy Renaissance Heavy Industries, która jest podwykonawcą Gazprom Piererabotka Blagoweszczensk przy budowie zakładu przetwórstwa gazu Amur, protestowało przeciwko niewypłacaniu wynagrodzenia za ostatnie trzy miesiące pracy. Budowlańcy wdarli się do budynków administracyjnych i zdewastowali ich wnętrza. 

Walka o zaległe wypłaty

Pracownicy zebrali się na placu przed budynkami administracyjnymi, aby zażądać wypłacenia zaległych pensji, których pracodawca nie wypłacał im od trzech miesięcy. Po braku reakcji ze strony kierownictwa firmy, protestujący wdarli się do budynków administracyjnych i zaczęli je niszczyć. Po kilkunastu minutach przyjechały oddziały specjalne milicji OMON oraz Rosgwardii. Wzmocnione siły porządkowe spacyfikowały protest.

Prokuratura zamierza postawić im zarzuty z artykułu o działaniach chuligańskich.

Gazprom Piererabotka Blagoweszczensk poinformował w oświadczeniu, że z jego strony nie ma zaległości finansowych wobec podwykonawcy. Według inwestora obecnie trwają negocjacje pomiędzy pracownikami a władzami firmy. Praca przy budowie postępuje bez zakłóceń.

Zakład Przetwórstwa Gazu Amur jest zlokalizowany na Syberii na Dalekim Wschodzie Rosji. Będzie to największy tego typu obiekt na świecie. Składać się będzie z sześciu linii produkcyjnych, w których odbywać się będzie oczyszczanie etanu. Pozostałe składowe jak metan,hel, butan, heksan czy pentan będą sprzedawane jako osobny produkt. Moce przerobowe zakładu mają wynosić 42 mld m sześc. oczyszczonego gazu rocznie. Przy jego budowie pracuje około 30 tys. pracowników.

 

 

Interfax/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Gazprom pierwszy raz w historii rozpoczął rok ze stratą