Budowa nowego bloku węglowego w Puławach ma ruszyć w trzecim kwartale

17 kwietnia 2019, 17:15 Alert
azoty tarnów
fot. BiznesAlert.pl

Budowa nowego bloku energetycznego na węgiel w Zakładach Azotowych Puławy ma rozpocząć się w trzecim kwartale br., a jej rozruch może nastąpić na przełomie 2021 i 2022 r. – poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele kierownictwa Grupy Azoty Puławy.

Wstępnie w postępowaniu przetargowym na generalnego wykonawcę bloku energetycznego w Puławach wybrano konsorcjum polskich firm Polimex Mostostal SA, Polimex-Energetyka sp. z o.o. i SBB Energy SA. Zawarcie umowy z wykonawca będzie możliwe po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych i planowane jest na trzeci kwartał tego roku. Realizacja inwestycji według formuły „pod kucz” ma potrwać 36 miesięcy. Jej szacunkowy koszt to 1,2 mld zł.

„Jest to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w Grupie Azoty Puławy. Jego realizacja zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla naszej spółki, jak i przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych” – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Puławy Krzysztof Bednarz.

Dwa lata temu Grupa Azoty Puławy zrezygnowała z planowanej wcześniej budowy elektrowni opalanej gazem, na rzecz powstania bloku węglowego. „Odeszliśmy od budowy bloku gazowego na rzecz budowy bloku węglowego. To generalnie służy temu, żebyśmy byli zaspokojeni, jako spółka, w parę cieplną. Temu generalnie służy ta inwestycja” – dodał Bednarz.

Blok ma być zaopatrywany przez kopalnię w Bogdance, położoną w odległości około 80 km od Puław. Ma to być korzystne dla obu firm. „Bogdanka to srebro narodowe, podobnie jak Zakłady Azotowe Puławy. Tutaj wystąpi efekt synergii współpracy między największymi spółkami na terenie Lubelszczyzny” – zaznaczył Bednarz.

Koszt inwestycji ma wynieść 1,2 mld zł, to więcej niż pierwotnie planowane 890 mln zł. Jak wyjaśnił Bednarz konieczność aktualizacji budżetu inwestycji wynikła m.in. z tego, że był on opracowany na podstawie cen materiałów i usług w sektorze budowlanym obowiązujących w 2017 r., a od tego czasu nastąpił ich wzrost.

Nowy blok energetyczny będzie wybudowany ma na terenie elektrociepłowni już istniejącej w puławskich zakładach. Działa tam obecnie pięć kotłów, które liczą już sobie ponad 50 lat. Po uruchomieniu nowego bloku dwa najbardziej wyeksploatowane z obecnie istniejących kotłów zostaną wyłączone – poinformował dyrektor Pionu Inwestycji Grupy Azoty Puławy Julian Krawczyński.

Nowy blok będzie miał moc 100 megawatów energii elektrycznej i 300 megawatów energii cieplnej, ma być dostosowany do potrzeb puławskich Azotów. „Zawsze będzie pełne zabezpieczenie potrzeb ciepła dla zakładowych instalacji technologicznych” – podkreślił Krawczyński.

Nowy blok ma spełniać wszelkie wymagania ochrony środowiska nakładane prze Unię Europejską. „Te parametry, które będą wymagane dla naszego bloku, które będą obowiązywać od sierpnia 2021 r. są bardzo ostre, to już są uzdrowiskowe parametry. Będziemy też przygotowani na dalsze ich zaostrzanie” – zapewnił Krawczyński.

Inwestycja ma rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku, po podpisaniu umowy z wykonawcą i potrwać maksymalnie trzy lata. Przy budowie, w szczytowym jej okresie pracować ma ponad 1,1 tys. osób. „Nastawienie jest takie, że w zimie 2012 na 2022 r. będą już rozruchy i próby technologiczne” – zapowiedział Krawczyński.

Polska Agencja Prasowa
http://biznesalert.pl/grupa-azoty-wegiel-zamiast-gazu-pulawy/