Bułgaria chce wybudować elektrownię jądrową opartą na technologii amerykańskiej

19 października 2020, 12:30 Alert
Elektrownia jądrowa Kozołduj fot. BNR.by
Elektrownia jądrowa Kozołduj fot. BNR.by

Rząd w Sofii dał państwowej firmie energetycznej Bułgarian Energy Holding zielone światło do rozmów z firmami amerykańskimi na temat budowy bloku jądrowego w elektrowni Kozłoduj.

Bułgaria dywersyfikuje atom

Bułgaria planuje zbudować nowy reaktor jądrowy, aby sprostać wymaganiom klimatycznym postawionych przez Unię Europejską. Reaktor ma być oparty na technologii amerykańskiej, która pozwoli na dywersyfikację energetyczną państwa.

Ministerstwo energii Bułgarii nie poinformowało z którymi firmami będą prowadzone rozmowy. Zaznaczyło jednak, że wśród nich są również te, które pracują nad technologią małych reaktorów jądrowych (SMR). Ministerstwo planuje do końca stycznia poznać efekty rozmów, które doprecyzują jaka technologia zostanie zastosowana.

Obecnie Bułgaria eksploatuje dwa 1000 MW bloki jądrowe oparte na technologii sowieckiej. Jednocześnie poszukuje inwestora do budowy elektrowni jądrowej w Belene, która ma opierać się na technologii rosyjskiej. Według ministerstwa energetyki, Bułgaria planuje inwestować w oba projekty, ponieważ od 2030 roku będzie zmuszona do wygaszania obecnych elektrowni opartych na technologii węglowej.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Gazprom obwinia Bułgarię za opóźnienia lądowej odnogi Turkish Stream