Bunkiera, drugie nabrzeże i więcej gazociągów. Tak Gaz-System chce walczyć o rynek

20 września 2017, 10:45 Energetyka

Zwiększenie możliwości regazyfikacyjnych i wprowadzenie nowych funkcjonalności to  plany Gaz-Systemu wobec terminalu LNG w Świnoujściu. – Pozwala on na otwarcie się na możliwości, jakie daje Morze Bałtyckie – powiedział w czasie konferencji Nafta Gaz Chemia 2017 Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu. Przedstawił także inne plany dotyczące dywersyfikacji dostaw gazu.

Nafta Gaz Chemia
(BiznesAlert.pl)

Gazport działa komercyjnie od 2016 roku. Od tego czasu odebrano w nim 4 mln m sześc. LNG, który dotarł do Polski podczas 21 dostaw. Jak powiedział Jakubowski w czasie prezentacji, reprezentowana przez niego spółka zamierza zwiększyć funkcjonalność terminalu.

– Obecnie terminal może zabezpieczyć jedną trzecią zapotrzebowania na gaz. Po rozbudowie chcemy zwiększyć możliwości do 50 proc. rocznego zapotrzebowania w Polsce. Chcemy dać klientom możliwość sprowadzenia LNG z każdego możliwego kierunku – powiedział.

Bunkierki LNG

-Chcemy także otworzyć się na terminale małej skali, które potrzebują w regionie Bałtyku dużego źródła gazu – zapowiedział. Wśród planowanych inwestycji jest m.in. budowa drugiego nabrzeża. Zarząd Gaz-Systemu wydał już w tej sprawie rekomendację spółce Polskie LNG. W ramach projektu zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku tzw. bunkierek LNG. Dzięki temu terminal będzie mógł załadować jednostki bunkrujące LNG i przeładować surowiec bezpośrednio z jednego statku na inny. – Myślimy także o przeładunku LNG na kolej oraz cysterny – dodał Jakubowski.  – Przeładunek na cysterny cieszy się dużym powodzeniem. Jest na  poziomie takim jak w terminalach w Zeebrugge czy Gate w Ho

Gaz System

fot. Gaz-System

landii – doprecyzował.

 

Dywersyfikacja dostaw gazu

Jakubowski powiedział także, że dywersyfikacja będzie wymagać m.in. budowy ok. 2000 km nowych gazociągów. -Perspektywy dla rozwoju rynku gazu w naszym regionie są bardzo dobre – podkreślił. – Strategia Gaz-Systemu zakłada dywersyfikację i dostęp do nowych, niezależnych od siebie źródeł dostaw. Mowa tu o rozbudowie terminalu LNG i  budowie Baltic Pipe – doprecyzował. Według niego dzięki Bramie Północnej możliwe będzie sprowadzenie do naszego regionu ok. 17 mld m sześc. rocznie. – Rynek duński ma obecnie możliwość przesyłu ok. 4-4,5 mld m sześc. – dodał.

Gaz-System chce także rozwijać połączenia z sąsiadami. – Realizujemy także projekty dywersyfikacyjne w postaci rozbudowy połączenia z Ukrainą do 5 mld m sześc. gazu rocznie. Mowa także o połączeniu z Czechami, Słowacją oraz z Litwą. Łącznie te projekty będą oferować w latach 2021 -2022 taką przepustowość, którą będzie mogła obsłużyć Brama Północna. Będziemy w stanie kooperować na wielu kierunkach- zapowiedział Jakubowski.

fot. Gaz-System

BiznesAlert.pl