Wiceprezes Gazpromu: Rosja może sama dokończyć budowę Nord Stream 2

28 stycznia 2020, 14:30 Alert
fot. Nord Stream 2
fot. Nord Stream 2

Wiceprezes Gazpromu Elena Burmistrowa powiedziała, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona przez rosyjskie spółki. Według niej projekt jest już zbudowany w prawie 94 procentach.

Kto dokończy budowę Nord Stream 2?

– W 2019 roku wyeksportowaliśmy 199,3 miliarda metrów sześciennych (w tym 382 miliony metrów sześciennych do Chin) do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest to nieco mniej niż w rekordowym 2018 roku, ale więcej niż w 2017 roku. W średnim okresie spodziewamy się, że dostawy pozostaną na poziomie z poprzednich lat, skorygowane o warunki pogodowe – dodała Burmistrova.

Jedną z opcji ukończenia gazociągu są rosyjskie zdolności. W 2015 roku Gazprom kupił uniwersalny statek budowlany Akademik Chersky. Teraz przechodzi modernizację na dużą skalę. To właśnie ta jednostka miałaby zostać wykorzystana do budowy kontrowersyjnego gazociągu.

W grudniu 2019 roku prezes spółki Nord Stream 2 AGJens Müller powiedział rosyjskim mediom, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została zakończona w 93,5 procenta. 20 grudnia prezydent USA Donald Trump podpisał budżet obronny kraju, który przewiduje nałożenie sankcji na rosyjskie gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream. Statki, które układają rury dla tych rurociągów, a także obywatele zaangażowani w eksploatację tych statków, mieliby zostać ukarani. Następnie szwajcarska firma Allseas, której statki układały rury wzdłuż dna Bałtyku dla gazociągu Nord Stream 2, oficjalnie ogłosiła zawieszenie prac. Niemcy oświadczyły, że amerykańskie sankcje nie zatrzymają prac nad Nord Stream 2, a jedynie je opóźnią.

ePravda/Michał Perzyński

Szef partnera Nord Stream 2 jest zaniepokojony losem gazociągu