Buzek: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie cykliczny

9 lipca 2021, 11:00 Energetyka

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) będzie powtarzany wraz z kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi, czyli nowymi budżetami Unii Europejskiej – zadeklarował poseł do parlamentu europejskiego prof. Jerzy Buzek podczas konferencji „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych na trójstyku granic polsko–czesko–niemieckiej”.

Jerzy Buzek. Fot. BiznesAlert.pl
Jerzy Buzek. Fot. BiznesAlert.pl

Jerzy Buzek podczas konferencji podkreślił, że platforma współpracy regionów górniczych liczyli 5-10 mln euro. – Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji to 100 mld euro, a sam fundusz liczy 17 mld euro. To, że PGE ma program wychodzenia z węgla, to bardzo dobry znak. Wcześniej słyszeliśmy głosy, że węgla mamy na 200 lat. Nie warto składać obietnic bez pokrycia. Chcemy więc sięgnąć po FST. Wymaga on zadeklarowania, że odchodzimy od węgla. Na własną rękę nie mogą tego zrobić spółka czy samorząd. To musi być zawarte w Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu – powiedział prof. Buzek. Europoseł podkreślił, że FST będzie powtarzany wraz z kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi, a więc nowymi budżetami unijnymi.

– Warto rozważyć, czy jest on realny wobec tego, co chcemy osiągnąć i sięgnąć po środki z FST. Warto przemyśleć, czy opłaca się nam szybciej odchodzić od węgla niż jest to deklarowane – powiedział.

Bartłomiej Sawicki

UE dała ostatecznie zielone światło Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji