Była oferta koreańska na atom w Polsce. Będą rozmowy na najwyższym szczeblu na szczycie V4

4 listopada 2021, 06:45 Alert

Premier RP Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem niedługo po przedstawieniu oferty na budowę atomu w Polsce przez koreański KHNP.

Mateusz Morawiecki, Premier RP. Fot. Kancelaria Premiera RP/Twitter
Mateusz Morawiecki, Premier RP. Fot. Kancelaria Premiera RP/Twitter

Morawiecki będzie miał okazję rozmawiać z prezydentem Korei Południowej w kuluarach szczytu Grupy Wyszehradzkiej, który odbędzie się w Budapeszcie. Węgry przejmują prezydencję tej organizacji w lipcu 2021 roku i będzie ją dzierżyć do 30 czerwca 2022 roku.

– Spotkanie szefów rządów państw V4 z prezydentem Korei będzie stanowiło okazję do rozmowy na temat wzajemnych relacji, w szczególności w zakresie handlu i inwestycji, energetyki i infrastruktury, współpracy naukowej i kulturalnej oraz roli Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – podaje rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. – Republika Korei jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów gospodarczych, zajmując pod względem wolumenu wymiany handlowej drugie miejsce wśród państw azjatyckich. Wyrazem intensywności relacji gospodarczych jest rosnące zaangażowanie firm koreańskich w projekty infrastrukturalne i przemysłowe w naszym kraju.

KHNP podaje, że planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400, o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GW. Obiecuje transfer technologii gwarantującej samowystarczalność.

Kancelaria Premiera/Wojciech Jakóbik

Koreańczycy oferują Polsce sześć reaktorów i transfer technologii dającej samowystarczalność