W Kanadzie ma zostać skomercjalizowany mały reaktor modułowy BWRX-300

8 lipca 2021, 06:45 Alert
Flaga Kanady. Źródło: Flickr
Flaga Kanady. Źródło: Flickr

Cameco Corporation, GE Hitachi Nuclear Energy i Global Nuclear Fuel-Americas ogłosiły protokół ustaleń w celu zbadania potencjalnej współpracy na rzecz przyspieszenia komercjalizacji i wdrożenia małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Kanadzie, a później w innych miejscach na świecie.

BWRX-300 to chłodzony wodą SMR (mały reaktor modułowy – red.) z naturalną cyrkulacją o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje konstrukcję i podstawy licencjonowania reaktora wrzącej wody ESBWR firmy GEH, który został certyfikowany przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych. Obecnie jest on poddawany wstępnemu licencjonowaniu przez Kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego (Vendor Design Review, VDR). – Będziemy nadal szukać strategicznych partnerów, których możliwości będą wspierać wdrażanie tej przełomowej technologii w Kanadzie i na całym świecie – powiedział prezes GE Hitachi Nuclear Energy Jay Wileman.

Cameco, które dostarcza usługi dotyczące uranu, rafinacji i konwersji uranu na całym świecie i jest wiodącym producentem zespołów paliwowych i komponentów reaktorów do reaktorów CANDU, zamierza być dostawcą paliwa do reaktorów BWRX-300. – Rodzaje paliw BWR i CANDU są ściśle powiązane, ponieważ oba wykorzystują podobne materiały okładzinowe, a także ceramiczne granulki paliwa z dwutlenku uranu, więc ten rodzaj współpracy oferuje potencjał do wydobycia znaczących synergii między dwoma projektami paliw i procesami produkcyjnymi, umożliwiając rozwój Lokalne możliwości łańcucha dostaw paliwa w Kanadzie” – powiedziała Lisa McBride, która w GE Hitachi Nuclear Energy odpowiada za SMR.

Ontario Power Generation w zeszłym roku ogłosiło plany umieszczenia SMR w elektrowni w Darlington już w 2028 roku. GE Hitachi Nuclear Energy w lutym ogłosił utworzenie spółki GE Hitachi Nuclear Energy SMR Technologies Canada, by wdrożyć reaktor BWRX-300. Spółka zapowiedziała również, że jeśli BWRX-300 zostanie wybrany do rozmieszczenia w Darlington, doprowadzi reaktor do gotowości komercyjnej pracy dla Ontario Power Generation, i że technologia ta będzie produkowana w Ontario. Niezależny raport PwC Canada oszacował, że budowa pierwszego BWRX-300 w Ontario wygeneruje około 2,3 mld dolarów kanadyjskich (1,9 mld dolarów amerykańskich) PKB, 1,9 mld dolarów kanadyjskich dochodów z pracy oraz ponad 750 milionów dolarów kanadyjskich w federalnych, prowincjonalnych i gminnych dochodach podatkowych. GE Hitachi Nuclear Energy podpisał również odrębne umowy z estońską firmą Fermi Energia i Synthosem w Polsce w celu zbadania ekonomicznej wykonalności budowy jednego reaktora BWRX-300. We współpracę z Synthosem zaangażowany jest również PKN Orlen.

World Nuclear News/Michał Perzyński

Sawicki: Atomowa współpraca Orlenu z Synthosem może oznaczać powrót Vattenfalla do polskiego offshore