font_preload
PL / EN
Energetyka OZE Węgiel 4 maja, 2015 godz. 8:35   
REDAKCJA

Canete: Polska może budować swoją niezależność energetyczną nie tylko na węglu

Turbiny

Z Ariasem Canete, unijnym komisarzem ds. klimatu i energii rozmawiała „Rzeczpospolita”. Rozmówca dziennika stwierdził między innymi, że Polska może budować swoją niezależność energetyczną nie tylko na węglu.

Komisarz Canete przyznał w rozmowie z „Rz”, że rozumie ekonomiczne i socjologiczne znaczenie węgla dla Polski i podkreślił, iż między innymi z tego względu KE wspiera rozwój czystych technologii węglowych, ale dodał jednocześnie, że w jego ocenie oprócz węgla Polska może skorzystać z innych sposobów na osiągnięcie niezależności energetycznej.

Według rozmówcy dziennika Polska dysponuje dużym i niewykorzystanym potencjałem w zakresie zwiększania efektywności energetycznej i modernizacji energetycznej infrastruktury. Jak podkreślił Canete, KE jest gotowa tego typu przedsięwzięcia wspierać, a strategia obniżenia energochłonności naszej gospodarki może przynieść tysiące miejsc pracy oraz realne oszczędności dla gospodarstw domowych.

W rozmowie z Ariasem Canete „Rzeczpospolita” poruszyła też temat unii energetycznej. Komisarz podkreślił, że nie chodzi o to, aby państwa członkowskie korzystały z jednego źródła czy stworzyły identyczne miksy energetyczne. Jak zaznaczył, różnorodność powinna być wynikiem wyborów dokonywanych przez każdy kraj w oparciu o jego mocne strony, ale w jego ocenie istotne jest, by pochodząca z różnych źródeł energia mogła w swobodnie płynąć przez całą Unię Europejską. Komisarz przypomniał, że do 2020 roku możliwości transgranicznego przesyłu energii mają sięgnąć 10 proc., a do 2030 r. – 15 proc.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL