Największy magazyn energii w Europie powstanie dzięki polskim firmom

11 października 2018, 06:00 Alert

Konsorcjum GRIFFIN GROUP ENERGY oraz PILE ELBUD SA podpisało kontrakt na realizacje jednego z największych w Europie bateryjnych magazynów energii.

Magazyn energii. Fot. : Griffin Group Energy
Magazyn energii. Fot. : Griffin Group Energy

Carmzow

Projekt jest realizowany w oddalonej o około 40 km od Szczecina niemieckiej miejscowości Carmzow. Moc bateryjnego magazynu energii w Carmzow sięgnie 22 MWe, pojemność 33MWh.

Magazyn energii będzie funkcjonować w ramach niemieckiego rynku tzw. primary control reserve (PCR) i ma błyskawicznie odpowiadać na zmiany częstotliwości sieci energetycznej, stabilizując jej pracę.

– Magazynowanie jest kluczowym narzędziem zapewniającym stabilność sieci i jest również drogą do powszechnego przyjęcia energii ze źródeł odnawialnych na całym świecie, ułatwiając ich integrację z sieciami energetycznymi – powiedział Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group Energy

– Jestem dumny, że PILE ELBUD SA z sukcesem zrealizowało instalację bateryjnego magazynu energii w Bremen, a teraz weźmie udział w realizacji największego takiego obiektu w Europie. Kontrakt na budowę magazynu energii w Carmzow to największe tego typu zlecenie w portfelu firmy i jest istotnym krokiem w budowie nowej linii biznesowej, której podstawą będą usługi dla „nowej energetyki” powstającej w efekcie transformacji tego sektora. Naszym zamierzeniem jest osiągnięcie pozycji lidera w zakresie kompleksowej realizacji zintegrowanych źródeł energetyki rozproszonej, magazynów energii, infrastruktury przyłączeniowej dla farm wiatrowych „on shore” i „off shore” oraz infrastruktury szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych – powiedział Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu PILE ELBUD SA.

Energia z wiatru w magazynie

Pierwsza sekcja magazynu energii w Carmzow o mocy 2 MW, została uruchomiona już w kwietniu, a uruchomienie całości przewidziano na koniec br. Na późniejszym etapie bateryjny magazyn energii zostanie zintegrowany z okolicznymi farmami wiatrowymi, które należą do Enertrag. Magazyn energii w Carmzow będzie mógł zgromadzić nadwyżki energii wiatrowej, w ten sposób redukując potrzebę systemowego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych. System magazynowy ma wspierać także elektrownię hybrydową Enertrag w Ukkermark w przypadku utraty zdolności zasilania.

„Głównym zadaniem magazynu jest dostarczenie mocy równoważącej w czasie rzeczywistym dla zapewnienia stabilności sieci. Baterie będą uwzględnione w okresach, w których produkcja energii elektrycznej przez niemieckie farmy wiatrowe przekroczy zapotrzebowanie”-  powiedział Adam Zalewski, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Griffin Group Energy.

Griffin Group Energy realizuje obecnie dla TAURON Dystrybucja jeden z największych magazynów energii w Polsce, w Cieszanowicach, a PILE ELBUD jest podwykonawcą w zakresie robót infrastrukturalnych. Obie firmy z sukcesem zrealizowały w tym roku bateryjny magazyn energii w Bremen o mocy i pojemności 15MWh.

Griffin Group Energy

Griffin Group Energy, działa aktywnie w sektorze energetycznym zarówno w segmencie publicznym jak i komercyjnym. Specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu projektami w zakresie analizy, studium wykonalności, instalacji, konfiguracji i utrzymania. Oferta firmy obejmuje: magazyny energii, inteligentne sieci i liczniki, optymalizację efektywności energetycznej, inteligentne budynki  oraz alternatywne źródła zasilania. Griffin Group Energy jest partnerem czołowych światowych dostawców z sektora energetycznego na rynku Polskim.

PILE ELBUD S.A.

PILE ELBUD S.A. powstała w 2000 roku na bazie kadry PBE Elbud Kraków. Firma posiada ugruntowaną pozycję w branży elektroenergetycznej i realizuje kompleksowo zadania inwestycyjne, począwszy od projektowania poprzez kompletację dostaw, wykonawstwo, rozruch, aż do przekazania obiektu Inwestorowi. Spółka specjalizuje się w realizacji linii oraz stacji elektroenergetycznych. Kluczowymi partnerami spółki są m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, PKP Energetyka oraz inwestorzy przemysłowi.