font_preload
PL / EN
Alert PAP 17 stycznia, 2018 godz. 12:00   
REDAKCJA

CBA zatrzymało podejrzanych ws. korupcji przy rozbudowie Elektrowni Jaworzno

cba fot. CBA

Agenci z katowickiej delegatury CBA wpadli na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie. Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Ta spółka z branży energetycznej powołała spółkę w 100 proc.  zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą w Raciborzu, która realizuje inwestycję.

Agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki Marcina Sz. – kierownika z tej spółki zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako SA. Wręczającym pieniądze był rzeszowski biznesmen z branży budowalnej Stanisław R. Do zatrzymania doszło w Katowicach, pod jednym z salonów luksusowych samochodów, gdzie biznesmen przyjechał swoim pojazdem na przegląd. Samo zatrzymanie miało dynamiczny charakter, obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni.

Funkcjonariusze CBA z Katowic podejrzewają, że kwota łapówek może się zwiększyć – wręczone 50 tys. zł to jedna z transz. Według ustaleń CBA pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu. Śledczy z CBA ustalają, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora.

Agenci CBA przeszukali mieszkania obu zatrzymanych oraz siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. Teraz dopiero zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury. Sprawę od początku prowadzi Delegatura CBA w Katowicach.

Zatrzymania nie wpłyną na inwestycję

Zatrzymanie kierownika ze spółki celowej E003B7, zajmującej się budową bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno nie ma wpływu na przebieg inwestycji – przekazał PAP zarząd tej spółki. W środę CBA poinformowało o zatrzymaniu dwóch osób w związku z łapówką.

Jak poinformował w środę PAP zarząd spółki E003B7, w związku z zatrzymaniem zlecił dodatkowe kontrole procesów zakupu usług dodatkowych od firm zewnętrznych oraz powołał zespół, który sprawdzi kontrakty nadzorowane przez zatrzymanego pracownika.

– Warto podkreślić, że postawione zatrzymanym osobom zarzuty dotyczą zakupu usług pomocniczych od firmy, z którą zawarliśmy umowę ramową, i która zawierała dalsze umowy z podwykonawcami. Usługi te nie mają zasadniczego wpływu na przebieg budowy, jej koszty i kluczowe dla niej elementy oraz na dochowanie terminów wykonania bloku energetycznego – podkreślił zarząd E003B7 w przekazanej PAP informacji.

Elektrownia Jaworzno

Realizowana przez Tauron budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w kraju. Nowy blok ma wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Rocznie ma spalać do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń koncernu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne/Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 17.01.2018 r. godz. 14:48 [dodano wypowiedź przedstawicieli spółki E003B7]