AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

DGP: Prokuratura i CBA weszły do JSW

fot. CBA

Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, w centrali firmy i m.in. w spółkach JSW Innowacje, JSW Koks, JSW Logistics oraz JSW Szkolenie i Górnictwo zabezpieczono nośniki danych i dokumenty. Sprawę prowadzić będzie Prokuratura Regionalna w Katowicach.

– Tutejsza prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w związku z realizacją umowy o współpracy zawartej pomiędzy jedną ze spółek zależnych JSW a spółką zagraniczną. Z uwagi na wstępny etap tego postępowania nie możemy udzielić bliższych informacji, natomiast trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności związanych ze współpracą pomiędzy tymi podmiotami – powiedziała gazecie Katarzyna Żołna z zespołu prasowego katowickiej Prokuratury Regionalnej.

– Postępowanie prowadzone jest w sprawie i dotychczas nikomu nie zostały przedstawione zarzuty – dodaje.

Jak twierdzi dziennik, powołując się na swoich rozmówców, działania służb mogą być następstwem opisywanego w dzienniku w 2018 r. audytu prowadzonego w spółce przez prokuratora w stanie spoczynku Andrzeja Burskiego.

Gawęda: potrzebna „mapa drogowa” wejścia JSW w koncesje i aktywa Prairie Mining

Z ustaleń DGP wynika, że sprawdzane są m.in. transakcje z firmą ze Szwajcarii oraz z koncernem ThyssenKrupp. Być może śledczy przyjrzą się także sprawie sfinansowania przez państwową firmę remontu auli krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

– Notoryczne kontrole JSW paraliżują rozwój i normalne funkcjonowanie firmy. Oczywiście, że duże spółki Skarbu Państwa powinny być sprawdzane, ale nie może być tak, że kontrola jest ważniejsza niż fedrowanie – powiedział gazecie Paweł Kołodziej, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce w JSW.

– To odgrzewane tematy, znane od dawna, dlatego te działania wydają się nam dziwne. Po odwołaniu Ozona miało być nowe otwarcie, tymczasem nic się nie zmienia – dodaje.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X