Prawie miliard euro z Komisji na energetykę z naciskiem na składowanie CO2

24 marca 2020, 09:45 Alert
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot. BiznesAlert
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot. BiznesAlert

Komisja Europejska rozpoczęła 13 marca zbieranie propozycji projektów, które mogłyby uzyskać dofinansowanie z Narzędzia „Łącząc Europę”(CEF). Do dyspozycji jest w sumie 979,6 mln euro, z których istotna część trafi na projekty transportu i składowania CO2 (CCS).

Będą brane pod uwagę projekty z sektorów energetyki, gazu, smart grids. Komisja ogłosiła możliwość aplikacji z pomocą strony internetowej CEF i przyjmuje oferty do 27 maja. Daje sobie czas na ich ocenę między czerwcem a wrześniem 2020 roku. Przedstawi wyniki w październiku 2020 roku.

Bruksela podkreśla, że środki z CEF mogą przyczynić się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu i celu dekarbonizacji z naciskiem na transgraniczne sieci przesyłu dwutlenku węgla, który mógłby zostać potem składowany z pomocą technologii carbon capture and storage (CCS).

Projekty tego typu znalazły się już na najnowszej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej, które mogą liczyć na dofinansowanie do 75 procent wartości. Wśród nich znalazła się budowa infrastruktury transportowej z instalacji CCS Acorn realizowanej przez Holandię, Norwegię i Wielką Brytanię, a także projekt Northern Lights realizowany przez Belgię, Francję, Holandię, Irlandię i Szwecję.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

Świrski: Czyste technologie węglowe. Mała nutka sceptycyzmu