Prezydent Serbii zdradził ile kosztuje gaz z Turkish Stream

4 stycznia 2021, 06:30 Alert
Serbia gaz

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić w wywiadzie dla telewizji Pink powiedział, że cena gazu dla Serbii pochodzącego z gazociągu Turkish Stream wyniesie 155 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Dotychczas realizowane dostawy gazu przez terytorium Ukrainy i Węgier kosztowały Serbię 240 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. – Cena gazu w punkcie odbioru będzie kosztować 155 dolarów za tys. m sześc. Do tego należy doliczyć 12-14 dolarów za transport przez terytorium Serbii. – powiedział Vucić.

Oficjalne uruchomienie gazociągu przez terytorium Serbii nastąpiło 1 stycznia 2021 roku. Przez terytorium Serbii w kierunku Węgier ma rocznie płynąć 13,8 mld m sześc gazu, pochodzącego z gazociągu Turkish Stream. Według pierwotnych planów, gazociąg ten miał być w pełni operacyjny już 1 stycznia 2020 roku, jednak ze względu na problemy z budową magistrali przez terytorium Bułgarii, inwestycja zanotowała ponad roczne opóźnienie.

Mimo oddania gazociągu do użytku, ze względu na problemy związane z budową dodatkowych tłoczni w Bułgarii i Serbii, prawdopodobnie pełne możliwości tranzytowe zostaną osiągnięte dopiero w drugiej połowie 2021 roku.

Pink/Mariusz Marszałkowski

Opóźnienie lądowej odnogi Turkish Stream wymusi większy przesył gazu przez Ukrainę