PERN dostarczy paliwo Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu

15 czerwca 2022, 11:45 Alert

PERN stworzy infrastrukturę i zapewni ropę oraz paliwa lotnicze dla Portu Solidarność. To kluczowy partner dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN

PERN będzie dostarczać paliwa i ropę dla CPK

Centralny Port Komunikacyjny poszerza bazę swoich partnerów. Tym razem do CPK dołączył PERN, przedsiębiorstwo zajmujące się logistyką naftową. Spółki mają współpracować nad budową infrastruktury paliw lotniczych dla Portu Solidarność. Na tym etapie planowane jest dostarczanie paliw za pośrednictwem kolei, natomiast w przyszłości mówi się o budowie rurociagu. – Jednym ze scenariuszy, jaki bierzemy pod uwagę, jest możliwość zasilania CPK w przyszłości rurociągiem dalekosiężnym i w tym celu rozważymy studium wykonalności takiej infrastruktury i uwzględnimy alternatywną drogę dostaw przy projektowaniu bazy paliw – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

CPK w ciągu ostatniego czasu nawiązała współpracę z uczleniami wyższymi oraz podmiotami badawczymi. Partnerzy mają być wsparciem merytorycznym przy stworzeniu Portu Solidarność. PERN natomiast w ostatnich latach rozwijał infrastruktury naftowe. Z projektu Megaunwestycji do użytku trafiło już 13 zbiorników na ropę naftowa na Bałtyku u tyle samo na paliwa w bazach w całej Polsce.

PERN/Maria Andrzejewska

PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK za około trzysta milionów złotych