Ceny energii w Japonii spadły prawie do zera

21 maja 2020, 13:15 Alert
energia elektryczna energetyka żarówka fot. Pixabay
fot. Pixabay

Agencja Reuters donosi, że ceny energii elektrycznej w Japonii zbliżyły się do zera. Przyczyną tego zjawiska jest zmniejszona aktywność przemysłowa spowodowana pandemią koronawirusa oraz zwiększona produkcja energii elektrycznej w elektrowniach OZE.

Drastyczny spadek cen gazu

Pierwsze spadki zostały odnotowane w lutym i cena na Japońskiej Giełdzie Energii Elektrycznej JEPX zatrzymała się na poziomie 0,01 jena za 1 kWh. Z racji stanu wyjątkowego ogłoszonego w kwietniu, podobne zjawisko powtarzało się wielokrotnie. Źródło Reutersa zaznacza, że w lecie takie sytuacje mogą się powtarzać jeszcze częściej. Japonia przewiduje, że w drugim kwartale 2020 roku gospodarka może popaść w jeszcze większą recesję, gdyż producenci przemysłowi np. stali czy samochodów odnotowują zmniejszony popyt na usługi.

Toyota będzie produkować ciężarówkę napędzaną wodorem

Specjaliści rynku energii elektrycznej stwierdzili, że spadek popytu zbiegł się z rosnącymi dostawami energii słonecznej oferowanymi w JEPX w miarę zbliżania się lata i wzrostu mocy odnawialnych, zwłaszcza w zachodniej Japonii.

W 2018 roku Japonia zobowiązała się do zwiększenia udziału OZE z 15 do 22-24 procent do 2030 roku. Energetyka jądrowa będzie zaspokajała około 20 procent energii elektrycznej.

Reuters/Argus Media/Patrycja Rapacka

URE: Ceny referencyjne aukcji OZE wchodzą w życie