Jeszcze w wakacje dowiemy się czy i o ile podrożeje energia w tym roku

19 lipca 2022, 10:30 Alert

Tauron, Enea i Energa złożyły wnioski o podwyżkę taryf z cenami energii dla gospodarstw domowych w 2022 roku. – Wnioski były składane w czerwcu. Jesteśmy na etapie postępowania wyjaśniającego. Spółki zostały poproszone o dodatkowe informacje – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Urząd ma do 60 dni na decyzję, co oznaczałoby, że rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze przed końcem wakacji.

Rafał Gawin. Fot. Wojciech Jakóbik.
Rafał Gawin. Fot. Wojciech Jakóbik.

– W czwartym kwartale rozpoczynamy wyznaczanie taryf największych dystrybutorów energii elektrycznej i sprzedawców z urzędu. Każde przedsiębiorstwo ma prawo zwrócić się o zmianę taryfy w trakcie jej obowiązywania. Tak się stało w przypadku trzech sprzedawców z urzędu, którzy wystąpili z wnioskami o zmianę obowiązujących taryf – powiedział prezes URE na spotkaniu z dziennikarzami.

– W trakcie tego roku może się wiele wydarzyć. Jeden z argumentów przedstawianych przez spółki jest większe zapotrzebowanie klientów końcowych tłumaczone dodatkowymi mieszkańcami w Polsce z Ukrainy, głównie w wielkich miastach – przyznał prezes URE. – Bez niespodziewanych zdarzeń, których przedsiębiorca nie jest w stanie wziąć pod uwagę, nie widzimy uzasadnienia do zmian. Jeżeli jednak sytuacje bezprecedensowe skutkują zmianą prowadzenia działalności, którą trudno było przewidzieć, to analizujemy, czy założenia są uzasadnione.

– Wnioski były składane w czerwcu. Jesteśmy na etapie postępowania wyjaśniającego. Spółki zostały poproszone o dodatkowe informacje – powiedział Rafał Gawin. URE przypomina, że na decyzję ma 30 dni w standardowej sytuacji i 60 w trudnych przypadkach. WysokieNapięcie.pl podało, że Tauron wnioskował o podwyżkę 6 procent. BiznesAlert.pl ustalił, że Enea i Energa wnioskowały o 12-18 procent podwyżki.

– Nie ma dobrych rozwiązań, ale z pakietu różnych złych to jest najlepsze – powiedział o taryfowaniu cen energii prezes URE.

Wojciech Jakóbik

Spółki wnioskują o nawet 18 procent podwyżki cen energii jeszcze w tym roku