URE kończy sprawę zmian ceny energii. Są ostatnie taryfy dystrybucyjne dla Energi i PGE

14 stycznia 2021, 16:30 Alert
żarówka energia energetyka fot. Pixabay
fot. Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki zakończył wszystkie postępowania dotyczące taryf za dystrybucję energii w 2021 roku. Nowe stawki opłat dystrybucyjnych mogą wprowadzić Energa Operator oraz PGE Dystrybucja. Będą one niższe średnio o 1,7 -2,2 procent. Finalnie jednak ceny energii wzrosną 11-13 procent względem roku poprzedniego.

Taryfy dystrybucyjne

Spadek stawek własnych w taryfie Energa Operator wyniesie średnio 1,7 procent dla wszystkich grup odbiorców. Spadek dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 wyniesie 1,5 procent. Natomiast w taryfie PGE Dystrybucja stawki własne spadną średnio o 2,2 procent. Oznacza to spadek o 1 procent dla grupy G11.

Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając więc tę opłatę, średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców przyłączonych do sieci Energa Operator wyniesie ok. 16,5 procent. Wzrost dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 wyniesie ok. 11,5 procent, zaś w sieci PGE Dystrybucja wzrost wyniesie o 16,9 procent, a 13,7 procent w grupie G11.

Ponadto 5 stycznia regulator zatwierdził taryfę dystrybucyjną firmie innogy Stoen Operator, a 8 stycznia Enea Operator i Tauron Dystrybucja. W grudniu regulator zatwierdził taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych przedsiębiorcom Enea, PGE Obrót i Tauron oraz Energa Obrót. Z tytułu wzrostu ceny energii rachunki odbiorców w części płaconej sprzedawcom prądu wzrosną średnio o ok. 1,50 zł miesięcznie.

Prezes URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla Innogy Stoen na 2021 rok

Ile więcej zapłacimy za energię?

Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą dwóm dystrybutorom średnio od ok. 6,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej. Natomiast średni wzrost całego rachunku dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z taryfy Energa Obrót lub PGE Obrót Sprzedaż wyniesie około 8 zł miesięcznie.

Taryfy zostały zatwierdzone do końca 2021 roku i mogą zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwa najwcześniej po 14 dniach od publikacji przez Prezesa URE. Prezes URE publikuje zatwierdzone taryfy w Biuletynach Branżowych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

URE zatwierdził wyższe ceny energii. Zapłacimy około 18 zł więcej

Rachunek płacony przez klientów składa się z dwóch części: płatności za zużytą energię (opłata płacona sprzedawcy prądu, która stanowi około połowy naszego rachunku) oraz za usługę dostarczenia energii za pomocą infrastruktury do punktu jej poboru (opłata dla dystrybutora energii, która stanowi o drugiej połowie naszej całościowej płatności).

Urząd Regulacji Energetyki/Bartłomiej Sawicki

Co wpłynęło na wzrost cen energii? Prezes URE tłumaczy