Czas na dostosowanie umów spółek obrotu do ustawy o cenach energii do 13 września

29 sierpnia 2019, 06:30 Alert
me; ministerstwo energii
fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo energii przypomniało, że zgodnie z przepisami spółki obrotu mają obowiązek do 13 września br. dostosować ceny i stawki opłat za energię elektryczną do cen i stawek opłat obowiązujących w 2018 r. dla wszystkich uprawnionych odbiorców, którzy dotychczas płacili ceny wyższe niż w 2018 roku.

Jednocześnie resort zaznacza, że rozliczenie nastąpi z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

ME informuje również, że Minister Energii 28 sierpnia 2019 roku wydał obwieszczenie w sprawie pozostałych kosztów jednostkowych i stawki dofinansowania.

Ministerstwo wyjaśnia, że publikacja obwieszczenia umożliwia obliczenie kwoty różnicy ceny za I półrocze 2019 roku przez spółki obrotu oraz odbiorców końcowych kupujących energię bezpośrednio na giełdzie, kwoty rekompensaty finansowej za każdy miesiąc II półrocza 2019 r. przez spółki obrotu oraz kwoty dofinansowania za II półrocze 2019 roku w ramach pomocy de minimis przez średnich i dużych przedsiębiorców.

– Wydane obwieszczenie jest dopełnieniem regulacji chroniących odbiorców końcowych przed wzrostem cen energii elektrycznej w 2019 roku. Zapewni także właściwe warunki funkcjonowania i rozwoju zarówno spółek obrotu, jak i przedsiębiorstw – odbiorców energii – podkreśla Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Rozporządzenie o cenach energii nie uspokaja spółek obrotu