Wysokie ceny europejskich nawozów uderzają w USA

6 września 2022, 15:45 Alert

Rosnące ceny gazu spowodowały kryzys w europejskiej branży nawozowej. Wiele firm musiało ograniczyć produkcję, w tym polska Grupa Azoty i Anwil. Ograniczona podaż wpływa znacząco na cenę w nawozów w USA, która wzrosła o ponad 11 procent – podaje Bloomberg.

fot. WikiMedia Commons

Wzrost cen nawozów w USA

Według analityków Bloomberg Green Markets, indeks tygodniowych cen nawozów w Ameryce Północnej wzrósł w ostatni piątek o 11 procent. Ponadto powszechny w USA nawóz azotowy – amoniak, odnotował wzrost cen rzędu 24 procent.

Przyczyną podwyżek nawozów jest wysoka cena gazu

Przyczyną wzrostu cen jest zamykanie lub ograniczanie produkcji przez europejskie fabryki nawozów. Sytuacja ta jest konsekwencją drastycznego wzrost cen gazu ziemnego, który jest potrzebny w procesie wytwarzania nawozów. Ofiarami podwyżek błękitnego paliwa są również polskie spółki, czyli Grupa Azoty i Anwil.

– Ceny azotu wzrosły w odpowiedzi na falę zamknięć rynku amoniaku w Europie w zeszłym tygodniu – powiedział dla Bloomberg Alexis Maxwell, analityk w Green Markets. – Ponad dwie trzecie europejskiej produkcji amoniaku pozostaje offline przy wysokich kosztach nakładów, a mianowicie gazu ziemnego – dodał.

Bloomberg/Szymon Borowski

Plan obrony bezpieczeństwa żywnościowego przed cenami gazu czeka na rząd