Ceny ropy w USA ropy nadal rosną. USA obawiają się uderzenia huraganu

12 lipca 2019, 13:00 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Ceny ropy w USA idą w górę – w sobotę w wybrzeża Luizjany w USA ma uderzyć burza tropikalna Barry, która może przekształcić się w huragan. Na Bliskim Wschodzie utrzymuje się napięcie – Iran wezwał do uwolnienia przejętego przez Wielką Brytanię tankowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,64 USD, po zwyżce ceny o 0,71 proc. Ceny WTI wzrosły w tym tygodniu o ok. 5 proc. Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,01 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,75 proc.

Burza tropikalna Barry zmierza w kierunku Luizjany. Sztorm może uderzyć w wybrzeże USA w sobotę już jako huragan – szacuje się, że Barry może spowodować straty w wysokości ok. miliarda dolarów. W Nowym Orleanie spodziewana jest powódź.W Zatoce Meksykańskiej połowa produkcji ropy i gazu została wstrzymana w związku z nadejściem burzy tropikalnej – platformy na Zatoce odpowiadają za 16 proc. produkcji ropy w USA. Gubernator Luizjany John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy. W tym miesiącu stan został nawiedzony przez powódź, po rekordowych opadach.

„Najbardziej niepokojąca jest ilość deszczu, który pada w Luizjanie. Myślę, że najgorsze może dopiero nadejść” – powiedział Jim Rouiller, główny meteorolog Energy Weather Group.Napięcie na Bliskim Wschodzie utrzymuje się.

Iran wezwał w piątek Wielką Brytanię do natychmiastowego zwolnienia tankowca, który został przechwycony przez brytyjską marynarkę wojenną w zeszły czwartek u wybrzeża Gibraltaru – powiedział rzecznik irańskiego MSZ w wypowiedzi dla agencji prasowej IRNA.Wielka Brytania zatrzymała tankowiec na wezwanie USA, które twierdzą, że irański tankowiec miał dostarczać ropę do Syrii. „To niebezpieczna gra i ma konsekwencje. (…) Uwolnienie tankowca leży w interesie wszystkich krajów” – powiedział rzecznik MSZ Abbas Mousavi. Wcześniej Iran groził, że w ramach odwetu może zająć brytyjski tankowiec.

W czwartek USA i Wielka Brytania oskarżyły Iran, że irańskie kutry próbowały zawrócić brytyjski tankowiec. Iran zaprzeczył tym doniesieniom.
Analitycy zaznaczają, że obawy o światowy wzrost nie minęły. „Obawy o spowolnienie światowego popytu na ropę będą nadal oddziaływać na ceny, pomimo ryzyk związanego z podażą, spowodowanych napięciami na Bliskim Wschodzie i burzą w USA” – powiedział Jun Inoue, starszy ekonomista w Mizuho Research Institute.

Polska Agencja Prasowa