font_preload
PL / EN
Alert 11 kwietnia, 2018 godz. 13:15   
REDAKCJA

Ceny uprawnień do emisji CO2 na polskiej aukcji spadają

Zanieczyszczenia, emisje, dym

Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla podczas dzisiejszej aukcji organizowanej w imieniu Polski przez giełdę EEX spadała w porównaniu do poprzedniej o 3,6 proc., to pierwszy spadek podczas tegorocznych polskich aukcji.

Cena rozliczeniowa podczas dzisiejszej polskiej aukcji uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA) wyniosła 13,55 euro za jednostkę. Przypominamy, że dwa tygodnie wcześniej podczas polskiej aukcji uprawnień na EEX, cena była na rekordowym poziomie 14,05 euro, po trwającym od początku roku wzroście z poziomu 7,99 euro na ostatniej ubiegłorocznej aukcji.

W dzisiejszej aukcji udział wzięło 25 oferentów spośród, których 12 zrealizowało transakcję. Zapotrzebowanie na aukcji przekroczyło ponad dwukrotnie (2,07) liczbę oferowanych uprawnień, a przychód z dzisiejszej aukcji wyniósł prawie 48,1 mln euro.

W tym roku odbędzie się jeszcze 16 aukcji polskich uprawnień, a do sprzedaży pozostało 53,201 mln jednostek EUA. EEX organizuje aukcje uprawnień do emisji w imieniu Polski w co drugą środę, do 5 grudnia 2018 roku.

CIRE.pl