Cetnarski: Ostatni dzwonek dla ustawy o OZE

26 marca 2014, 10:15 Energetyka

Z analiz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) wynika, że tylko pilne uchwalenie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii ustabilizuje rynek zielonych certyfikatów. Nadwyżka zielonych certyfikatów stała się powodem drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów na początku ubiegłego roku. Spowodowało to niemal całkowite zatrzymanie inwestycji w branży OZE – informuje Wirtualny Nowy Przemysł.

Zgodnie z projektem nowej ustawy o OZE docelowym systemem wsparcia dla instalacji OZE ma być system aukcyjny. Zostanie on wprowadzony dopiero po zakończeniu notyfikacji nowego systemu przez Komisję Europejską, co może nastąpić dopiero w roku 2016. Do tego czasu istnieć będzie system wsparcia oparty na zielonych certyfikatach. Aby system w okresie przejściowym był efektywny, konieczne jest ustabilizowanie cen certyfikatów. W tym celu w projekcie nowej ustawy o OZE zaproponowano przepisy dotyczące wprowadzenia współczynnika 0,5 dla energii elektrycznej wytworzonej w ramach współspalania oraz braku certyfikatów dla energii wytworzonej w elektrowniach wodnych o mocy ponad 5 MW. – możemy przeczytać w portalu.

– Zgodnie z wyliczeniami PSEW wprowadzenie w życie opisanych powyżej rozwiązań prawnych pozwoli na ustabilizowanie sytuacji na rynku zielonych certyfikatów. Aby to się jednak stało rozwiązania te muszą wejść w życie niezwłocznie – ostrzega prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski cytowany przez wnp.pl. Jego zdaniem jest to “ostatni dzwonek na wprowadzenie niezbędnych zmian”.

Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł