CEZ chce rozbudować elektrownię jądrową w Czechach

20 lipca 2016, 12:45 Alert

(CIRE.PL)

Elektrownia jądrowa Dukovany Fot. Wikipedia
Elektrownia jądrowa Dukovany Fot. Wikipedia

Koncern energetyczny CEZ złożył w czeskim ministerstwie środowiska dokumenty odnośnie oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji budowy nowych bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Dukowany.

Jak uzasadnia CEZ zgodnie ze zaktualizowaną polityka energetyczną rządu koncern jest przygotowany do rozpoczęcia procesu kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji budowy nowych bloków w elektrowni Jądrowej Dukowany. W związku z tym, firma złożyła do ministerstwa środowiska wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procesu oceny oddziaływania na środowisko.

CEZ podkreśla, że sektor energetyczny w Europie przechodzi okres znaczących zmian i niepewności i w tej sytuacji koncern chce być przygotowany na wszystkie warianty.

Przypominamy, że zatwierdzony w ubiegłym roku przez czeski rząd krajowy plan działania na rzecz długoterminowej przyszłości energii jądrowej, zakłada budowę przynajmniej jednego nowego bloku jądrowego w Dukowanach i Temelinie. Jednocześnie według założeń czeskiego rządu w dłuższej perspektywie w obu elektrowniach mogą powstać łącznie cztery nowe bloki.

Priorytetowa ma być inwestycja w Dukowanach gdzie pierwszy z czterech pracujących tam reaktorów ma być wyłączony w 2035 roku.

Zgodnie z założeniami czeskiego rządu, CEZ ma utworzyć spółkę zależną, która zajmie się przygotowaniem budowy oraz zbada możliwości finansowania inwestycji w nowe bloki jądrowe. Ostateczna zgoda na budowę pierwszego z nowych reaktorów może zapaść jednak dopiero w 2025 roku.

Wcześniej, w 2014 roku, CEZ anulował przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w elektrowni jądrowej Temelin. Władze koncernu uzasadniały tę decyzję względami ekonomicznymi. Rozbudowa Temelina miała być największym projektem inwestycyjnym w historii Czech, jego wartość szacowano na 8-12 mld euro. Oferty w przetargu złożyły firmy: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.